تبلیغات
کتابخانه عمومی شهید رجایی باینگان - چون عیان جلوه کند چهره،گمان برخیزد/ حبیب اله مستوفی
 
کتابخانه عمومی شهید رجایی باینگان
سال 95 سال خواندن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ادریس رحمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اگر رئیس دولت تدبیر و امید،بعد از مناظره اول،همچنان در ساختمان پاستور می ماند و در قامت رئیس جمهوری تمام عیار به آنچه در طول چهارساله مدیریتش برقوه مجریه در جامعه ساری و جاری شده بود اکتفا می کرد، شاهد مقصود، آسان یاب نبود.مسیر ابراز­ نظرصریح و آشکارِ انسانها به دلایل عُمده و عدیده بیرونی و درونی، همیشه هموار و در دسترس نیست. شرح مشروح این مهم و بسط این موضوع دراز دامن، درحد بضاعت نگارنده و درمجال این نیم نوشت نمی گنجد.

جدای از عوامل بیرونی، یکی از دلایل در پرده ماندن نظرات انسان، بهره مندی او از تعقل یعنی همان موهبت خدادادی است که از سایر موجودات جدایش می سازد و بسیار هم به آن افتخار می کند. انسان بهره مند از عقل دور اندیش و توجیه گر، به سهولت راضی به بر آفتاب افکندن درون خود نیست و برای این کار گاهی به توجیهات ویژه ای نیزپناه می برد. از فراهم نبودن شرایط تا لزوم وفق دادن خود با شرایط و…در ادبیات ­وزین و چند صدایی ایران، جایگاه حافظ در بیان این خصلت ها چشم گیر و غیر قابل انکار است.

او در جایی می گوید:

اَرخود رقیب شمع است،اسرار از او بپوشان              کاین شوخ سر بریده بنده زبان ندارد

پیام بسیار آشکار است. توجیه عزلت و انزوا پسندی به دلیل فراهم نبودن شرایط پیرامون و پر هزینه بودن ابراز نظر.

در جایی دیگر چنین ندا سر می دهد که:

حافظم در مجلس دُردی کِشم در محفلی                 بنگر این شوخی که چون باخلق صنعت می کنم

دوباره آینه ای تمام نما از زمان و زمانه ای که انسان را به هم رنگ شدن با جماعت و پنهان نمودن نظر واقعی خود دعوت می کند. اما در فرازی دیگر خواجه راز و رمز شیراز، لحن را دیگرگون کرده و می سراید که:

شد آنکه اهل نظر برکناره می رفتند              هزار سخن در دهان و لب خاموش

به صَوت چنگ بگویم آن حکایت ها               که از نهفتن آن دیگِ سینه می زد جوش

گویی اتفاقی افتاده و فضایی فراهم شده و رخصتی از عقل دور اندیش این بار نه برا­ی دوری،بلکه برای مشارکت و بیانِ بلندِ آراء و نظرصادر شده است.اگر چه همیشه انسان حس می کند حافظ را درکنار خود دارد اما قرن هفتم و شرایط ویژه اش را به حضرت حافظ می سپاریم.

انتخابات و مراجعه به جمهور مردم برای اعلام نظر،یکی­ از زیباترین دستاورد های جهان جدید است که به درستی بعضی از دغدغه های حافظی برای بیان عریانِ نظرات را پوشش داده است . از آن جمله است بیان آشکار و ابرازنظر و اعمال قدرت با آرام ترین شیوه، بدور ازهیا­هو و جنجال و با کمترین هزینه. لاجرم برگزاری درست ودقیق انتخابات و احترام به آرای مردم از شاخص های پیشرفت جوامع امروزی محسوب می گردد.

در کشور ما به یُمن انقلاب اسلامی و تبیین دوبار­ه آموزه های دینی، مراجعه به آراء عمومی از همان ابتدا،یعنی کمتر از ۵۰ روز پس از پیروزی انقلاب،به عنوان راه ورسمی مقبول در جامعه جاری و ساری شد.مقوله انتخابات با توجه به نگرش ناقص برخی از کشورهای همسایه به آن، و مشروع ندانستن و یا حداقل فرمایشی شدنش نزدِ آنها، برای ما شایسته پاسداشت همگانی است.

گشودن صندوق آراء انتخابات های گوناگون بعد از انقلاب اسلامی بسی پر معنا است و واکاوی هر یک از آنها از دوران دفاع در برابر تجاوز دشمن، عصر سازندگی، زمان اصلاحات، دولت مهر ورزی،خرداد ۹۲ و اینک اردیبهشت ۹۶ در ظرف زمان خویش زیبا،درس آموز و تأمل بر انگیز است.پیش از برگزاری هر انتخاباتی آنچه بسیار نمود داشت؛ تحلیل و تفسیر و پندار وگفتار مختلف و متفاوت بود. به بیان مولانا : هر کسی از ظن خود شد یارمن…..

خوشبختانه این نظرات و تحلیل های متفاوت،امروزه به یاری عصر ثبت وضبط و ماندگاری آراء، آثار و افکار،در فایل های متعدد،مستور و موجودند و می توانند آنالیز شده و مورد کنکاش کاوش گران این عرصه قرار گیرند.اما در انتخابات اخیر، دولت تدبیر و امید بر آمده از آرای خرداد ۹۲، دوباره خود را به افکار عمومی عرضه نمود. این دولت وارث خوش ­و ناخوشِ دست آوردی هشت ساله از جوانب مختلف داخلی و خارجی ودر حیطه های متفاوت فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بود.

برآیند کلی اداره کشور توسط دولت در آن هشت سال،جدای پاره ای از مُسکِن ها در سطح خُرد،درسطوح کلان به گفته کارشناسان مربوطه مطلوب نبوده، بلکه بیشتر، مدیریتی اقتضایی واحساس محوربود. شاید این تلقی و برداشت کارشناسانه وعمومی از آن هشت سال، باعث گزینش عنوان تدبیر و امید برای دولت اول آقای روحانی شد. درکارزار انتخابات اخیر(اردیبهشت ۹۶ )باز هم همه، متاع خویش نمودند و خواستار قضاوت وانتخاب مردم شدند. در یک سودولتی ۴ساله ورئیس جمهوری مستقر و از سوی دیگر نامزدهایی منتقد وضع موجود ومتکی ودل گرم به تحقق وعده های آتی،در زمینه های مختلف بویژه با تکیه بر پیچیدگی های اقتصادی، قرار داشتند.

بدیهی است دفاع از کارنامه ۴ساله پیش­رو و ملموس، بسیارمشکل تر ازنقد وضع موجود و ترسیم آینده درقاب وعده و وعید است. به عبارت دیگر رئیس جمهورمستقر، منش خویش را در طول ۴ سال گذشته به روش های مختلف آشکار ساخته بود، چنین بود که برای رقیبان، پیدا کردن پاشنه آشیل های دولت مشکل نبود و این امر، در نخستین مناظره تلویزیونی خود را نشان داد. اگر رئیس دولت تدبیر وامید، بعد از مناظره اول، همچنان درساختمان پاستور می ماند و درقامت رئیس جمهوری تمام عیار به آنچه در طول چهارساله مدیریتش برقوه مجریه در جامعه ساری وجاری شده بود اکتفا می کرد، شاهد مقصود، آسان یاب نبود.

تغییر ادبیات رسمی، ارتباط چهره به چهره بامردم وگروههای مختلف ومتفاوت، فراهم نمودن فضای بیان خواسته ها و نمود بی پرده نگرش ها در میتینگ ها در گستره ایران متکثر، بیان دغدغه های اقوام ومشکلات مرزنشینان و… دست یابی به حلقه مفقوده ای بود که فرصتی رافراهم آورد تا به تعبیر مولانا آنچه در بیان وبرزبان کمتر جاری شده بود طرح گردد و انتخاب را آسان نموده ودر نهایت کار ساز شود.

دم مزن تا بشنوی از دم زنان                      آنچه ناید در زبان و در بیان

باگشودن درب صندوق آراء، نهانی ها عیان شد و تحلیل وتعبیر و گمانه زنی ها پایان یافت.

پیشی گرفتن آراء آقای روحانی در۲۴ استان میوه شیرین این همدلی وهم زبانی بود. در این میان آراء ۷۳ درصدی استان کردستان، بیش از ۸۰ درصدی اورامانات، ۸۵ درصدی شهرستان پاوه و ۷۱ درصدی سیستان وبلوچستان قابل توجه و تأمل است و می تواند موضوع نونوشت های مستقلی قرار گیرد. آنچه در پایان این نوشته قابل ذکر است، افزایش سطح مطالبات وتوقع ،بویژه در استان هاو شهرستان های ذکر شده است که خوش و ناخوششان را باید درقاب بسیار بزرگ محرومیت نگریست.

بدیهی است تداوم این اعتماد عمومی در گروحرکت های عملی و ملموس در جهت رفع مشکلات این مناطق می باشد که در صورت انجام این کار، باتوجه به حرکت استدلال محور مردم در انتخابات اخیر، می توان به ادامه ریاست بر قوه مجریه توسط اندیشه اعتدال واصلاح در افق ۱۴۰۰ امیدوار بود.

چنین باد.ان شاء الله

حبیب اله مستوفی- خرداد۱۳۹۶

منبع:کرد پرسنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 6 خرداد 1396
ادریس رحمانی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر