کتابخانه عمومی شهید رجایی باینگان
سال 95 سال خواندن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ادریس رحمانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

صدام از کدام فرمانده ارتشی وحشت می‌کرد؟

مروت آزادبخت

در آن زمان کسی حرف ارتش را نمی‌پذیرفت. اما با این حال، نیروی زمینی ارتش آبان‌ماه سال ۵۸ طرحی را براساس رصدهایی که از تحرکات مالی و تسلیحاتی عراق داشت اعلام می‌کند. به عنوان مثال در آن زمان ارتش عراق با شوروی در حال سازماندهی نیروهایش بود و ۵.۹ میلیارد دلار قرارداد بسته بود که تجهیزات جدید تحویل بگیرد. با ایتالیا هماهنگ کرده بود که هلی‌کوپتر در اختیار داشته باشد و با فرانسه قرارداد خرید هواپیما بسته بود. آن زمان دشمن اصلی عراق در منطقه، ایران و سوریه بود.

امیرسرتیپ مروت آزادبخت از قهرمانان دوران هشت سال دفاع مقدس است. در کارنامه تحصیلی این فرمانده ارتشی، تحصیل در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه افسری امام علی(ع) مقطع لیسانس رشته علوم، دانشگاه آزاد رودهن مقطع  فوق لیسانس رشته پژوهش، دانشگاه فرماندهی و ستاد، مقطع فوق لیسانس رشته مدیریت امور دفاعی و دانشگاه برکلی آمریکا مقطع دکتری رشته جامعه شناسی به چشم می‌خورد.

همچنین فرماندهی گروهان تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، فرماندهی گروهان و سرپرستی گردان تیپ ۵۵ هوابرد (سردشت)، فرماندهی قرارگاه تیپ ۵۵ هوابرد (خوزستان- سومار)،  افسر عملیات تیپ تیپ۵۵ هوابرد (سومار- خوزستان)، افسر اطلاعات و شناسایی تیپ ۵۵ هوابرد (سومار- خوزستان)، استاد و فرمانده هنگ دانشجویان مرکز پیاده شیراز، استاد، رئیس کمیته تاکتیک دانشگاه فرماندهی و ستاد ( تهران)، رئیس گروه تخصص‌های زمینی دانشگاه فرماندهی و ستاد (تهران) معاون آموزشی دافوس (دانشگاه فرماندهی و ستاد – تهران)، مشاور عالی دافوس دانشگاه فرماندهی و ستاد( تهران) عضو ارزیاب پروژه‌های تحقیقاتی نظری ستاد مشترک ارتش، استاد راهنما و مشاور پایان نامه کارشناسی ارشد در دافوس، دانشگاه فرماندهی و ستاد( تهران) از فعالیت‌های این کهنه سرباز ارتشی از ابتدای خدمت تا کنون بوده است.

امیر سرتیپ مروت آزادبخت از جمله فرماندهانی است که تأکید می‌کند ارتش در آغاز جنگ تحمیلی ‌غافلگیر نشده است. این فرمانده در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بازخوانی وقایع تاریخی پیش از آغاز جنگ تا زمان اجرای عملیات «ثامن‌الائمه»، استناداتی مبنی بر آمادگی کامل اطلاعاتی و عملیاتی ارتش ایران در مقابل ماشین جنگی صدام می‌آورد و تأکید دارد که طرح ریزی و اجرای عملیات‌های محدود و کلاسیک ارتش  شکست خورده نبوده‌اند.

دانشکده افسری،مخالفت مستشاران آمریکایی

امیر سرتیپ آزاد بخت می‌گوید: من استخدامی سال ۵۰ در دانشکده افسری ارتش هستم. از دبیرستان «مروی» تهران دیپلم ریاضی داشتم و در کنکور سراسری شرکت کردم و همان سال نیز در رشته فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شدم. بین حضور در دانشکده افسری و دانشگاه تهران دو دل بودم تا اینکه با «سرلشکر امامی» صحبت کردم و ایشان گفتند: «بنا است در شرکت نفت گاردی تشکیل شود. با توجه به اینکه من با روحیات تو آشنا هستم به دانشگاه افسری بروی بهتر است.» من هم پذیرفتم.

در دانشگاه تهران هم ثبت نام کردم. اما مجدد به دانشگاه افسری رفتم و جزو سهمیه ژاندارمری شدم چرا که امنیت شرکت نفت توسط پرسنل ژاندارمری تامین می‌شد. در سال ۱۳۵۳ «گارد شرکت نفت» منتفی شد. از طرفی، ژاندارمری را هم دوست نداشتم. روزی که فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش در اقدسیه سخنرانی داشت من آنجا او را ملاقات کردم و گفتم که می‌خواهم به ارتش بروم. از من پرسید که در ارتش چه واحدی می‌خواهی فعالیت کنی که گفتم: «می‌خواهم به واحد هوابرد بروم. دستور داد که جای من با شخص دیگری تغییر کند.»

پس از گذراندن دوره مقدماتی در شیراز، لیست آمد که من جزو سهمیه هوابرد هستم. مسئله‌ای که در رابطه با تیپ ۶۵ هوابرد باید برای جوانان علاقه‌مند بگویم این است که قبلا در ارتش، لشکر ۷۵ هوابرد داشتیم. تیپ ۵۵ این لشکر در شیراز بود و تیپ ۶۵ آن قرار بود در کرمان تشکیل شود ولی در ارتش سوم شیراز تشکیل شد که من جزو همین تیپ ۶۵ بودم.  در تیپ ۵۵ آموزش چتربازی دیدم . تا سال ۵۶ این لشکر کماکان برقرار بود اما با توجه با مخالفت مستشاران آمریکایی، این لشکر منحل شد. تیپ ۵۵ سه گردان داشت و پس از انحلال آن تیپ، تیپ ۵۵ به پنج گردان افزایش پیدا کرد.

مأموریت بزرگ

تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی، من در تیپ ۵۵ خدمت کردم. خاطرات زیادی از کردستان دارم اما چون موضوع صحبت‌مان نیست به آن اشاره‌ای نمی‌کنم. اما در همین کردستان مشغول خدمت بودم که برای مرخصی به شیراز رفتم. در خردادماه سال ۵۹ فرمانده تیپ من را احضار کرد و گفت که حاج آقا حائری (حائری بزرگ که آن زمان نماینده امام (ره) در استان فارس بود)، می‌خواهند شما را ببینند. ایشان به من گفتند که می‌خواهیم اخباری را که از عراق می‌دانید به ما اعلام کنید. به ایشان گفتم که من در کردستان بودم و اطلاعاتی از منطقه ندارم. حاج آقا حائری من را مأمور کردند که به لشکر ۹۲ زرهی بروم. به خوزستان رفتم و به «تیپ ۳۷» که در فکه مستقر بود ملحق شدم. تیپ ۳۷ به شیرا

ز اختصاص داشت. پس از شناسایی متوجه شدیم که اینجا یعنی  خوزستان مانند منطقه جنگی است. حتی من که ارتشی بودم و در کردستان حضور داشتم نمی‌دانستم که چنین وضعیتی در جبهه جنوب برقرار است.

برگشتم و جریان را به حاج آقا حائری گفتم و پس از آن مجدد به کردستان بازگشتم اما دیدن وضعیت خوزستان باعث شد که بولتن‌های خبری را هر روز با دقت مطالعه و پیگیری کنم. در این بولتن‌ها تمام اخبار وجود داشت.

هزینه‌های میلیاردی عراق و اطلاعاتی که نادیده گرفته شد

در خرداد ماه سال ۵۹ سرهنگ «محمدمهدی کتیبه» رئیس وقت اداره دوم ارتش، به مجلس رفت و گفت که براساس قرائن و شواهدی که ارتش در اختیار دارد صدام به ایران حمله خواهد کرد و وضعیت ایران نیز به گونه‌ای نخواهد بود که بتواند با آن مقابله کند چرا که تعداد بسیاری را بازنشست کرده‌اند، تعداد بسیاری از ایران رفته‌اند و بسیاری از خدمه تخصصی نیز به واحدهای غیرتخصصی خودشان منتقل شده‌اند. از سوی دیگر مدت زمان خدمت سربازی  هم کاهش یافته است که کسی توجهی نکرد.

در آن زمان کسی حرف ارتش را نمی‌پذیرفت. اما با این حال، نیروی زمینی ارتش، آبان‌ماه سال ۵۸ طرحی را براساس رصدهایی که از تحرکات مالی و تسلیحاتی عراق داشت اعلام می‌کند. به عنوان مثال در آن زمان ارتش عراق با شوروی در حال سازماندهی نیروهایش بود و ۵.۹ میلیارد دلار قرارداد بسته بود که تجهیزات جدید تحویل بگیرد. با ایتالیا هماهنگ کرده بود که هلی‌کوپتر در اختیار داشته باشد و با فرانسه  قرارداد خرید هواپیما بسته بود. آن زمان دشمن اصلی عراق در منطقه، ایران و سوریه بود.

تحرکات عراق قبل از آغاز رسمی جنگ/ نقشی که شوروی در جنگ تحمیلی داشت

 اما حمله به ایران از احتمال بسیار بالایی برخوردار بود چون عراق احساس می‌کرد که قرارداد ۱۹۷۵ به این کشور تحمیل شده است. همچنین عراقی‌ها همواره به دنبال الحاق خوزستان ایران به خاک کشور خودشان بودند و از زمان عثمانی‌ها آن را به عنوان استان عربستان می‌نامیدند.  در قرارداد ۱۹۷۵ موضوع اروندرود نیز مطرح بود چرا که حق کشتیرانی در اروندرود در اختیار ایران بود. آن زمان ۶۵ درصد از مردم عراق شیعه بودند و بخش دیگری از مردم آن کشور اهل سنت. با توجه به انقلابی که در ایران شده بود، عراق احساس می‌کرد که ممکن است شیعیان این کشور علیه حاکمیت صدام قیام کنند.

مسئله‌ای که در رابطه با آغاز جنگ مطرح می‌شود این است که سهم بیشتر تحریک عراق برای حمله به ایران فقط مربوط به آمریکایی‌ها می‌دانند اما در اینجا باید به نقش شوروی سابق نیز اشاره کنیم چرا که عراق در ابتدا با شوروی همدست می‌شود. چون شوروی در نظر داشت با سیطره بر خلیج فارس به آب‌های آزاد دست پیدا کند. برای همین در طرحی هماهنگ، به افغانستان حمله کرد و پس از آن عده‌ای در کشور در مناطقی از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد تحریک شدند. در این بین صدام زرنگی کرد و در در غرب و جنوب از برخی افراد حمایت کرد.

به موازات این کارها،عراق ۱۵ میلیارد دلار از عربستان،پنج میلیارد دلار از قطر،پنج میلیارد دلار از امارات و ۱۲ میلیارد دلار از کویت گرفت.همچنین مصر تجهیزات بسیاری به عراق داده بود. این فعالیت‌ها زمانی اتفاق افتاده است که هنوز جنگ به صورت رسمی آغاز نشده است.

ارتش در کردستان

با همه کمبودهایی که روبرو بودیم توانستیم ۵۰ گردان را بسیج کنیم. در چهار ماه اولی که کردستان آرامش داشت ۵۰ گردان ارتش در آنجا مستقر بود. هوانیروز و «گردان ۱۳۵ هوابرد» ارتش و دو گردان تانک «لشکر ۱۶ قزوین» کارهای زیادی برای برقراری امنیت انجام داده بودند.

۱۸ ماه درگیر کردستان بودیم و آرامش در کردستان برقرار شد. چون مردم کردستان ایرانی بودند ملیت را در نظر می‌گرفتیم و به هیچ عنوان مزاحمتی برای مردم عادی و روستاها ایجاد نمی‌کردیم اما اعلامیه می‌دادیم که «همه برادر ما هستید. حتی اگر اسلحه به دستتان باشد اما زمانی که اسلحه را به سوی ما بگیرید آن موقع دیگر ایرانی نیستید و ما مجبوریم که با شما مقابله کنیم.»  حدود ۷۰ درصد کردها این را پذیرفته بودند و می‌دانستند که فریب ضدانقلاب را خورده‌اند. تقریبا در خردادماه سال ۵۹ آرامش در کردستان حکمفرما شد و عراق متوجه شد که در این منطقه شکست خورده است.

این در حالی بود که در سال ۱۳۴۸ ،ایران توانسته بود کاری کند که کردهای عراق از این کشور جدا شوند و پیشینه استقلال‌خواهی کردها از همان زمان سرچشمه می‌گیرد و در جریان امضای قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، یکی از خواسته‌های عراق از رژیم پهلوی این بود که  ایران دست از حمایت کردهای عراق بردارد. آن زمان ایران از این کردها و سران آن‌ها حمایت بسیاری داشت.

آغاز یک جنگ نابرابر/ ثبت ۵۵۲  مورد تجاوز در نمیه نخست ۵۹

در نهایت،عراق تجاوزات زمینی، دریایی و هوایی خود را در غرب و جنوب آغاز کرد. در سال ۵۸ ما شاهد ۸۴ مورد تجاوز به خاک ایران از سوی کشور عراق هستیم و در ۶ ماهه اول سال ۵۹ نیز ۵۵۲ مورد که جمعا ۶۳۶ مورد تجاوز می‌شود را از سوی عراق به خاک کشورمان داشتیم. آقای ولایتی وزیر امور خارجه وقت، ۴۹۰ مورد از این تجاوزها را با اسناد معتبر به سازمان ملل گزارش کرده است و همین باعث شد که نشان دهیم صدام  متجاوز است نه ما. ارتش تمام این مسائل را رصد کرده بود.

پیشروی توپخانه ارتش عراق، ثبت تیر، حرکت تانک‌ها و تقویت پاسگاه‌ها از دیگر نشانه‌هایی بودند که گویای تک (حمله) عراق به خاک ایران بود که ما به دولت و مجلس در خردادماه سال ۵۹ اعلام کردیم. اما از آن‌ها جواب رد شنیدیم. ارتش بیکار نماند. نیروی زمینی «طرح ابوذر» را نوشت. نیروی هوایی و دریایی هم به طور جداگانه طرح‌های خود را داشتند. این طرح‌ها به لشکرها ارائه شد. حتی نسخه‌ ۳۶ این طرح نیز در اختیار سپاه قرار گرفت. این طرح‌ها باید مطالعه می‌شد تا مشخص شود ارتش برای مقابله با تجاوز دشمن چه پیش‌بینی‌ها و پیشنهادهایی دارد.

۲۲ شهریور ۱۳۵۹ و اشتباه رادیو بغداد

طرح‌ها نوشته شد اما با کمبود سرباز در ارتش روبرو بودیم. بایستی نفراتی که به سازمان‌های غیرمرتبط رفته‌اند بازگردند. نیاز به دستور جدید داشتیم تا اینکه در غرب، ارتشیان درخواست حضور رئیس جمهور را می‌دهند تا وضعیت را از نزدیک مشاهده کند. روز ۲۲ شهریورماه ۵۹ بنی‌صدر،‌ شهید رجایی،شهید فلاحی رئیس ستاد مشترک، ظهیرنژاد فرمانده نیروی زمینی ارتش و شهید فکوری وزیر دفاع به غرب می‌آیند. در این تاریخ دو نقطه از خاک کشور ما توسط عراقی‌ها گرفته شده بود. یکی «عین‌ خوش» و دیگری «میمک» که حدودا ۲۵ کیلومترمربع وسعت داشت اما همچنان برخی سیاست‌مداران وقت ما تهدید و تهاجم را نمی‌پذیرفتند.

افراد یاد شده از هلی‌کوپتر پیاده می‌شوند و با خودرو به نقطه دیگری می‌روند. پس از پیاده شدن از خودرو، عراق آن را با موشک مورد هدف قرار می‌دهد و منهدم می‌کند. پنج دقیقه بعد در رادیو بغداد اعلام می‌کند که فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران و رئیس ستاد مشترک‌اش کشته شده‌اند البته واژه بدتری برای کشته شدن به کار برده بودند. در واقع اگر دیرتر پیاده می‌شدند واقعا همین اتفاق می‌افتاد. اما اطلاعات رادیو بغداد اشتباه بود. بنی‌صدر از همان جا با دفتر امام تماس می‌گیرد و کسب تکلیف می‌کند. امام فرموده بودند که به ازای هر گلوله هشت گلوله بزنید اما به روستاها و شهرهای عراق حق ندارید حمله کنید. تا این لحظه ارتش در خط مرزی حضور نداشت چرا که بر اساس قوانین، پاسگاه‌های ژاندارمری مسئولیت مرزها را بر عهده داشتند.

تدوین طرح دفاعی ارتش و اقدام صدام

در اینجا فرماندهان ارتش به رئیس جمهور بنی‌صدر که فرماندهی کل قوا را نیز در آن زمان بر عهده داشت پیشنهاد می‌دهند نیاز به آماده باش درجه یک داریم. در این شرایط بود که ارتش می‌توانست طرح‌های خود را اجرایی کند. بنی‌صدر در روز ۲۳ شهریورماه، یک روز بعد از این حادثه دستور آماده‌باش را صادر می‌کند. با اعلام این آماده‌باش به لشکرهای ۸۱، ۹۲ و ۲۸ که بیشتر در مرزها مورد خطر بودند دستور داده می‌شود که طرح‌های خود را ارائه کنند. لشکر۲۸ طرح دفاعی «داوود» را ارائه می‌دهد. لشکر ۸۱ طرح «حر» و لشکر ۹۲ طرح «ابوذر» را تدوین می‌کند. این طرح‌ها در ۲۶ شهریورماه کامل می‌شود. در همین روز، صدام قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را پاره می‌کند و رئیس مجلس عراق نیز آن را تصویب و اعلام می‌کند.

رویاهای صدام و آرایش جنگی ارتش

صدام اعلام می‌کند که تمام سرزمین‌های خود را از ایران پس خواهیم گرفت و وارد شدن به خاک ایران برای ارتش ما آسان است. صدام تصور می‌کرد در مقابل‌اش هیچ ارتشی وجود ندارد. در واقع جنگ عراق علیه ایران از ۲۶ شهریورماه ۱۳۵۹آغاز شده است و در روز ۳۱ شهریورماه همان سال به صورت آشکار و علنی به ایران حمله کرده است. تا آن زمان جنگ به نوعی محرمانه بود اما دیگر با بمباران شهرها جنگ افشا شده بود و تازه آن تعداد از مسئولان که باور نمی‌کردند،متوجه شدند که عراق حمله کرده است. در همین تاریخ یعنی ۲۶ شهریور تانک‌های ما آرایش گرفته بودند که پیشروی کنند اما واحدهای ما در شهرها مستقر بودند. به عنوان مثال لشکر ۱۶ در شهر قزوین بود. لشکر ۷۷ در مشهد حضور داشت، لشکر ۳۰ در گرگان بود و تعدادی نیز در کردستان انجام وظیفه می‌کردند.

زمان؛مشکل بزرگ ارتش در جابجایی

در چنین شرایطی می‌خواهیم لشکر را جابه‌جا کنیم اما تا ۳۱ شهریور فرایند انتقال نیروها طول کشید. آن زمان لشکر ۱۶ را می‌خواستیم به خط بیاوریم. تجهیزات و نیرو سوار قطار شدند اما آن‌ها را پیاده کردند. لشکر ۲۱ را می‌خواستیم از تهران حرکت بدهیم اما اجازه نمی‌دادند و عده‌ای عنوان می‌کردند که این لشکر می‌خواهد کودتا کند. اتهام کودتا در  حالی مطرح شده بود که به عنوان مثال فقط افراد مورد اعتماد حق پرواز داشتند و اگر قرار بود جنگ افزاری روی هواپیمایی سوار شود این کار را هم افراد معتمد انجام می‌دادند. برای همین کسی دیگر توان کودتا نداشت. اما نفوذی‌ها و برخی افراد ناآگاه این مسئله را اعلام می‌کردند که ارتش کارآمد نباشد.

حماسه لشکر ۹۲

لشکر ۹۲ در اواخر خرداد و تیرماه نیروهایش را در مرزها مستقر کرده بود اما  دستور رسیده بود که تمام نیروها بازگردند. همچنان اتهام کودتا  به ارتش وارد می‌شد.با توجه به این پیش‌آمدها، من اعتقاد دارم علت اینکه عراق توانست در روزهای نخست جنگ تحمیلی ۴۰ یا ۴۵ کیلومتر وارد خاک ایران شود به دلیل نابسامانی تحمیل شده به لشکر ۹۲ بود. اما این لشکر به سرعت خود را پیدا کرد. این نابسامانی تحمیل شده را عده‌ای به حساب غافل‌گیری می‌گذارند. اگر لشکر ۹۲ زرهی خوزستان همان آمادگی زرهی خودش را داشت اجازه نمی‌داد خرمشهر سقوط کند. اما با این وجود جلوی پیشروی عراق گرفته شد.

طرح ابوذر،احضار منقضی خدمت‌ها

طرح «ابوذر» چهار مرحله داشت. ما پیش‌بینی کرده بودیم که چون نیروی ما کم است افراد احتیاط را احضار کنیم که این، کار یک یا دو روز نبود بلکه چندین ماه زمان می‌خواست. مرحله اول طرح ابوذر عملیات تأخیری و استقرار روی مواضع طبیعی بود. در شوش،رودخانه کرخه و در اهواز رودخانه کارون قرار داشت. یعنی تنها جایی که توان پدافند در مقابل دشمن را داشتیم این نقاط بودند. مرحله دوم طراحی و اجرای تک (حمله) محدود برای شناسایی و آماده شدن نیروها برای عملیات آفندی بود. ما از اول جنگ تا هفت ماه پس از آن حدود ۲۴ عملیات آفندی محدود انجام دادیم تا نیروها آمادگی رزمی داشته باشند و روحیه‌شان ارتقاء یابد اما تنها هدف ما بازپس‌گیری یک منطقه نبود. تا نیروهای جدید بیایند چرا که ما متکی به این نیروها بودیم.

خدمت منقضی‌های سال ۵۵ را احضار کردیم. آن‌ها حدود ۱۳۶ هزار نفر بودند و به دفاع ازکشور کمک بسیار شایانی کردند. مقداری از کمبود نیرو جبران شد و بعد جوانان خدمتی سال ۵۶ را احضار کردیم. ۳۰ هزار نفر آمدند. بررسی کردیم متوجه شدیم که مابقی در بسیج ثبت‌نام کرده‌اند. دیگر نتوانستیم احتیاط‌ها را احضار کنیم. با ادارات مکاتبه کردیم که هر کسی نیروی احتیاط به شمار می‌آید مختار است که یا به بسیج برود یا به ارتش پیوندد اما تعداد کمی آمدند. اما در ارتش آن‌ها که بازنشسته شده بودند یا بازخرید کرده بودند به کادر ارتش پیوستند و مجدد ارتش سازماندهی خود را بدست آوردند ولی همچنان ارتش آمادگی عملیاتی را نداشت.

صدام برای سر فرمانده ارتشی جایزه تعیین کرد

هفته اول جنگ در جبهه غرب کشور، عراق شکست خورد چون در نقاط مورد نظر راهش سد شد. عملیات‌هایی همچون چغالوند، بازی‌دراز۱ و ۲، شیاکوه و میمک  را انجام دادیم. در عملیات شیاکوه، ما ۲۷ روز وارد قلب نیروهای عراق شدیم اما به فرمانده تیپ ۵۸ دستور عقب نشینی داده شد. خدا تیمسار علی‌یاری را بیامرزد. او فرمانده سلحشور و شجاعی بود. می‌گفت: «من تا دشمن را نابود نکنم عقب نخواهم آمد.» اما چون ارتش ایران تصمیمِ گرفتن جایی را نداشت پس از ضربه زدن به دشمن  به مواضع خود بازمی‌گشت. این انسان شجاع بعدا فرمانده قرارگاه ارتش در غرب شد. به دلیل ضربه‌های فراوانی که به دشمن زده بود، صدام در سال ۶۱ مبلغ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برای سر این فرمانده تعیین کرده بود.

خرمشهر و ...

خرمشهر سقوط کرده‌ بود. علت اصلی سقوط در حقیقت نبود فرماندهی واحد بود. از شادگان به پایین در اختیار ژاندارمری بود و هر کسی هم وارد خرمشهر می‌شد تابع این فرماندهی نبود. هر کسی به شیوه و سبک خودش می‌جنگید. عراق از کارون عبور کرد تا آبادان را محاصره کند. شهید فلاحی برای ارائه گزارش به خدمت امام رسید. پیشنهاد شد که لشکر ۷۷ را از مشهد که یک تیپ آن در مرزهای افغانستان مستقر بود در اختیار بگیرد.

آبادان اینگونه نجات یافت

جابه‌جایی این لشکر نیاز به زمان داشت. از طرفی هم عراق در حال طرح ریزی برای عبور از روخانه بهمنشیر بود تا آبادان را تصرف کند. شهید فلاحی از لشکر ۲۱ تقاضای یک گردان نیرو می‌کند تا در مقابل عراق در منطقه عملیات تأخیری انجام بدهد تا سایر یگان‌ها در منطقه حاضر شوند. «گردان ۱۴۴ » برای این کار انتخاب می‌شود. این گردان ۲۳ مهر در شوش عملیات انجام داده بود و تلفات نیرو داشت. چون برای بازسازی به عقب آمده بود مجدد مأموریت گرفت که در مقابل دشمن بایستد. فرمانده گردان ۱۴۴ در آن زمان سرگرد فرض‌الله شاهین‌راد بود که اکنون سرتیپ هستند. گردان مقداری تقویت شد. شهید فلاحی به شاهین‌راد می‌گوید: «من نیازمند ۴۸ ساعت زمان هستم.»

گردان ۱۴۴ وارد عمل شد و گردان ۱۵۳ نیز از مشهد با یک آتشباز توپخانه، یک گروهان مهندسی و گروهان زرهی راهی اهواز شد. این گردان به محض رسیدن، به آبادان رفت. برای همین به گردان ۱۴۴ دستور دادند به عقب بیاید. در آن زمان آقای فلاحی با دست به شانه شاهین‌راد می‌زند و می‌گوید: «تو دین خود را به اسلام و ایران ادا کردی می‌توانی از الان به خانه‌ات بروی چرا که آبادان را نجات دادی.» واقعا هم نجات داد. چرا که گردان ۱۵۳ گردان قدرتمندی بود.

در آن زمان، سرهنگ «کهتری» فرمانده «گردان ۱۵۳ » بود. اولین کاری که می‌کند یک گروهان را به جلوی خرمشهر آبادان می‌فرستد. در واقع خرمشهر کامل هم اشغال نشده بود. شرق خرمشهر در اختیار ایران بود. دو گروهان دیگرش نیز در خود آبادان مستقر بود. در آن زمان عراقی‌ها از رودخانه بهمنشیر عبور می‌کنند. فرمانده آبادان تیسمار حسنی سعدی بود که به این گردان دستور حرکت می‌دهد تا در مقابل دشمن عملیات انجام بدهد. تعدادی از نیروهای سپاه نیز در آبادان به این گردان ملحق می‌شوند و در آبادان عملیات انجام می‌دهند. این گردان با شکست دادن دشمن آن‌ها را تا چهار کیلومتر آن طرف‌تر از رودخانه بهمنشیر عقب می‌زند  و در همان جا می‌ماند.

تمام تک‌های محدود ما به منظور خاصی اجرا می‌شد. کسب زمان، سرگرم کردن نیروهای عراقی برای ممانعت از آماده شدن و اجرای عملیات آفندی مجدد،  پایین آوردن روحیه عراقی‌ها و افزایش روحیه نیروهای خودی و مسلط شدن فرماندهان به منطقه عملیات و شناسایی نقاط ضعف دشمن اهداف اصلی آن‌ها بودند. بر همین مبنا ارتش از روز ۱۲ اسفند ماه سال۵۹ تا ۳۰ شهریور ماه سال ۶۰ هفت عملیات در آبادان انجام داد که نتیجه آن‌ها شناختن نقاط ضعف دشمن و طراحی سلسله عملیات‌های بزرگ  مانند ثامن‌الائمه، فتح‌المبین، طریق‌القدس و الی‌بیت‌المقدس شد. با این وجود مسأله اصلی تک‌های محدود و عملیات‌های کلاسیک سازماندهی کامل ارتش بود. در اول آذرماه سال ۶۰  لشکر ۷۷ توانست منطقه‌ای را از قرارگاه اروند در اختیار بگیرد یعنی در این تاریخ ارتش مسئولیت خرمشهر و آبادان را به عهده گرفت.

ارتش هیچ وقت در جنگ مانور احاطه دوطرفه انجام نمی‌دهد مگر اینکه صددرصد به طرح و برنامه‌ای که دارد اعتماد داشته باشد. اما در عملیات ثامن‌الائمه این کار را انجام دادیم و دیگر در طول جنگ این کار را نکردیم. این عملیات را با سرهنگ سید شهاب‌الدین جوادی فرمانده لشکر ۷۷ انجام دادیم. این سرهنگ طرح عبور از رود اروند را هم پیش‌بینی کرده بود. یک گروهان از لشکر ۸۱ گرفته بود. سه گردان تانک از لشکر ۹۲ یک گردان از لشکر ۱۶ در اختیارش بود و خودش نیز دو گردان تانک داشت. همچنین یک گردان ۲۰۷ هم حضور داشت بود که به دلیل وفور یگان‌ها اصلا وارد عمل نشد.

اینها گوشه‌ای از مشکلاتی بود که ارتش در قبل از آغاز  جنگ و اوایل آغاز جنگ تحمیلی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد. گاهی درباره جنگ مباحثی به گوشمان می‌رسد که خنده‌آور است. متأسفانه افراد ناآگاه عنوان می‌کنند که ارتش در اوایل جنگ غافلگیر شد و نمی‌توانست با عراق مقابله کند. باید از این افراد پرسید زمان حادثه کجا بودید و از تصمیمات نظامی چه اطلاعاتی دارید؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی

خونسردی و آرامش زن جوان در صحنه قتل همسرش، سرنخی مهم برای کشف راز این جنایت از سوی کارآگاهان بود.

به‌گزارش ایران، اواسط زمستان سال گذشته سناریوی قتل مردی ثروتمند در خانه خودش در حال کلید خوردن بود. عاملان جنایت در غیاب وی وارد خانه‌اش شده بودند تا جنایتی شوم را برایش رقم بزنند. دقایق به کندی می‌گذشت سرانجام مرد ثروتمند به خانه‌اش برگشت. سه مرد در اتاق خواب مخفی شده بودند لحظاتی بعد شهریار پا به داخل خانه گذاشت و....

ردپای خونی در صحنه جنایت
ساعت 7 بعدازظهر 11 دی سال گذشته مرد میانسالی با پلیس تماس گرفت وگفت: لحظاتی قبل از آپارتمان همسایه‌مان صدای فریاد به گوش رسید و بعد از آن سه مرد جوان را دیدم که از خانه خارج شده و درحالی که دست هایشان خونی بود فرار کردند. خود را به آپارتمان شهریار، همسایه‌مان رساندم لکه‌های خون روی زمین دیده می‌شد. هر چه زنگ خانه را زدم کسی در را باز نکرد، فکر می‌کنم برای او اتفاقی رخ داده باشد.

بدین ترتیب موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت و تیم تحقیق اعلام شد. با حضور تیم بررسی صحنه جرم و ورود به داخل خانه آنها با جسد مرد جوان داخل اتاق پذیرایی درحالی مواجه شدند که با ضربات چاقو از پا درآمده بود. ردپای خونین در راه پله‌ها و گوشی تلفنی که متعلق به مقتول نبود، حکایت از این داشت که یکی از متهمان این حادثه فرصت پوشیدن کفش و برداشتن تلفن همراهش را نداشته و پای پیاده متواری شده است.

نخستین بررسی‌ها مشخص کرد که همسر و دختر 7 ساله مقتول زمان حادثه در خانه یکی از اقوام میهمان بودند. از سویی با بازبینی دوربین‌های مداربسته ساختمان محل جنایت در منطقه شیان روشن شد که عاملان جنایت سه مرد بودند.

به دستور بازپرس سجاد منافی آذر، موضوع به همسر شهریار اعلام شد و مهناز خود را به خانه رساند. اما خونسردی و آرامش بیش از حد مهناز هنگام مشاهده جسد شوهرش در خانه از چشم بازپرس جنایی مخفی نماند و همین مسأله احتمال دست داشتن زن جوان در جنایت را مطرح کرد.

بدین ترتیب تحقیقات درباره زن جوان آغاز شد و کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت دریافتند که وی از مدتی قبل با پسری به نام میثم در تلگرام ارتباط مخفیانه داشته است.

نقشه‌ای برای جنایت
با به‌دست آمدن این سرنخ، مهناز بار دیگر مورد بازجویی قرار گرفت و زن جوان که در برابر مدارک پلیسی قرار گرفته بود به ناچار لب به اعتراف گشود. او گفت: میثم دوست همسرم بود، او تحصیلکرده اما بیکار بود. در سفری که به کیش چندین سال قبل داشتیم همسرم با میثم آشنا شد. به خانه ما رفت و آمد داشت و همین رفت و آمدها باعث شد که رابطه ما باهم صمیمی شود. هر زمانی که با شهریار دعوا می‌کردم و از دست او دلخور می‌شدم، با میثم در تلگرام چت می‌کردم و او آرامم می‌کرد.

سناریوهای متفاوت یک جنایت
مهناز ادامه داد: این ماجرا ادامه داشت تا اینکه کم کم به هم علاقه‌مند شدیم. از آنجایی که شهریار سد راه من برای رسیدن به میثم بود تصمیم به قتل او گرفتیم. برای کشتن شهریار ایده‌های متفاوتی مطرح شد. ابتدا قرار بود او را از بالکن به پایین پرت کنیم، بعد تصمیم گرفتیم او را مسموم کنیم. یک بار هم می‌خواستیم مقدار زیادی مواد مخدر داخل خودرواش جاساز کنیم و موضوع را به پلیس خبر دهیم تا به‌خاطر حمل مواد مخدر اعدام شود. اما هر جور که فکر کردیم دیدیم که ماجرا لو می‌رود. برای همین با میثم نقشه قتل را طراحی کردیم. طبق نقشه‌ای که کشیده بودیم شهریار، من و دخترم را به میهمانی می‌برد و در زمانی که ما خانه نبودیم او نقشه را اجرا می‌کرد. میثم از این می‌ترسید که به تنهایی نتواند جنایت را مرتکب شود به همین دلیل دو نفر را اجیر کرد تا به همراه او این قتل را انجام دهند.

غافلگیری مقتول
همزمان با اعترافات زن جوان، کارآگاهان جنایی هویت سه مرد جوان را که در زمان جنایت در خانه شهریار حضور داشتند شناسایی کردند. یکی از آنها میثم و دو متهم دیگر ساکن شهرری بودند. درحالی که تحقیقات برای دستگیری میثم ادامه داشت و هیچ ردی از او در دست نبود، تیم تحقیق دو همدست میثم را دستگیر کردند.

متهمان در نخستین تحقیقات به همدستی در این جنایت اعتراف کردند. یکی از آنها در تحقیقات گفت: با میثم 6 ماه قبل در پارک آشنا شدیم. او هر روز به پارک می‌آمد و در این رفت و آمدها متوجه شدیم که یک دوست ثروتمند دارد و چند وقتی می‌شود که به خانه دوستش که ساکن منطقه شیان بودند، می‌آید. ما بیکار بودیم و وضع مالی درست و حسابی نداشتیم و میثم از این موضوع سوء‌استفاده کرد.

تنبیه 50 میلیون تومانی
متهم ادامه داد: میثم به ما گفته بود که شهریار شوهر خواهرش است و چون خواهرش را آزار می‌دهد می‌خواهد او را تنبیه کند و از ما خواست تا با او در این ماجرا همراه شویم. ابتدا مخالفت کردیم اما زمانی که گفت برای این کار به هر کدام از ما 25 میلیون تومان می‌دهد راضی شدیم. ما تازه متوجه شدیم که همسر شهریار خواهر میثم نیست وهیچ نسبتی با او ندارد.

شب حادثه مهناز به همراه دخترش به میهمانی رفتند. زمانی که ما وارد خانه شدیم شهریار خانه نبود و همسر و دخترش را به میهمانی برده بود. میثم از ما خواست تا در اتاق خواب منتظر او بمانیم. زمانی که شهریار وارد خانه شد میثم او را به داخل اتاق خواب هل داد و ما هم با چاقو چند ضربه به دست او زدیم. شهریار به هر زحمتی بود از اتاق خارج شد و خودش را به راهرو رساند تا فرار کند اما میثم با چاقو ضربه‌ای به گردنش زد و سه نفری از خانه فرار کردیم. بعد از آن دیگر شهریار را ندیدیم.

با اعترافات دو متهم جوان به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات برای دستگیری میثم از سوی کارآگاهان جنایی ادامه دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی
12 حلقه مار افعی در یک منزل مسکونی در روستای آق قلعه تکاب به دام افتاد.

به گزارش خاورستان،شاداب رئیس اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تکاب درگفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ گفت : تعداد ۱۲ حلقه مار افعی تکاب در یک منزل مسکونی در روستای آق دره سفلی در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر تکاب به دام افتاد..

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

وی افزود : این مارهای افعی پس از ورود به حیاط این منزل مسکونی در حفره ای پنهان شده بودند

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

شاداب گفت : در این حادثه به هیچ یک از ساکنان این منزل روستایی آسیب نرسید و این مارهای سمی با تلاش ماموران آتش نشانی تکاب به صورت زنده به دام افتادند.

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

این مارهای  سمی از نوع افعی اصیل تکاب بود که پس از به دام افتادن به دست ماموران آتش نشانی در یکی از زیستگاه های طبیعی این شهرستان رها سازی شدند.

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

شاداب با بیان اینکه در طول سال گذشته بیش از ۵۰ حلقه در مناطق روستایی تکاب به دام افتاده و از حمله آنها به افراد روستایی جلوگیری شد.

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

شاداب افزود: این گونه با نام علمی Vipera raddei و به اسامی افعی تکابی، افعی کردستانی، افعی ارمنی و افعی صخره‌ای نیز نامیده می شود.

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

وی ادامه داد: افعی تکابی درلیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض خطر انقراض قرار دارد به همین علت از ارزش حفاظتی بالایی برخودار است.

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

 

حمله مارهای سمی به یک منزل مسکونی در تکاب+تصاویر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی
بر می خیزی و از نوک قله فریاد می زنی آهای انسان و همنوع من این تکریم نعمت نبود... این رسم امانت داری نبود.....

 صبحگاه بهاری که از خواب بر می خیزی, پرندگان آوازه خوان تو را به بیرون فرامی خوانند, و چون قدم به بیرون نهی طبیعت سبز و نخشین دیارم تورا به وجد می آورد. قطرات باران انتهای هربرگ سبز انگار اشک شوقی است که از سر شکر به درگاه باریتعالی جاری است.

 

نسیم هم انگار دوست ندارد با تکان دادن آنها این صحنه زیبا از دست رود.  خروش آب رودخانه و نسیم صبحگاهی تو را از خود بیخود می کند. رنگ سبز درختان «بلوط » و «بنه» و «کیکم»  و «چنار» و «گردو» و « توت»  و «مو» تو را فرا می خواند تا هنر نقاش ماهر طبیعت را با تمام وجود حس کنی.

 

پاها آرام نمی گیرند و سراز پا نمی شناسی . کوه تورا می خواند و راه برایت بیراهه می گردد. گلها بعضی سربه هوا و بعضا سربه زیر لبخند شوق تقدیمت می کنند. اینجا هورامان است. برف سپید روی نوک قله شاهو و آسمان ناب ناب ناب آبی آن برای من تو بی نظیرند.

 

اینجا این بزم بهاری برپاست و چون این اوج هیجان کوتاه است دوست نداری برگردی و به ناگاه در اوج بلندترین قله این سرزمین سربلند خود را می بینی. چنان که فقط دو کف پایت بر این زمین خاکی  مماس اند و این همه گل و بلبل و سبزه و شکوفه دست بدست داده اند تا آسمانی شوی, تا این دوپایت را نیز برکنی و در اوج آبی ناب آسمان پرواز کنی و عظمت زیبای نقاشی نقاش هستی را با دو چشم بینا بینی.

 

اما به ناگاه نقاشی ترسیم شده در ذهنت از چند ده سال پیش و یا به نقل از پدرانت را ترسیم می سازی و چون با وضع موجود قیاس کنی, تفاوت بسیار بینی. به ناگاه چون آزمونی برای یافتن  تفاوتها  کاستی های فراوانی در پیش چشمت نمودار می گردند. بی تامل خواهی یافت «عقاب» اندک است, حتی «کرکس» هم نیست. گروه سرود کبک ها متلاشی و هریک از ترس آن هم آواز در بند! و آن تفنگ بدست نامرد, به تک خوانی در کنجی دنج مشغولند.

 

انگار علیرغم این طروات, ارکسترسمفونی بهاری از هم پاشیده است و رهبرش هم مرده است, حتی آن دهل زن سرنا بدست نیست که آواز غم بنوازد. «کل» و «بز کوهی»  بر شاخسار و صخره های سترگ خود نمایی نمی کنند. «بزغاله بزکوهی» رقص شادی بر پا نمی کند و حتی «گرگ» و «روباه»  در پایین صخره منتظر طعمه نیستند. «سمندر خالدار» هم آب زلال را نمی پسندد. در تصویر واقعی فعلی انگار صحنه نبرد می بینی. «خرگوش» ترجیح می دهد در «لانه موش کور» سکنی گزیند, سنگرهای سنگ چین برای شکار کبک می بینی..... جار «بنا» و «کما» و «لو» و «بهک» از ترس من تو به دورترین و بالاترین نقاط آنهم بصورت تک بوته های پریشان حال عقب نشسته اند. دامن رنگین بهار خود را جمع کرده است, مبادا کثیف شود! مبادا با چرخ خودرو لگدمال گردد. گلهای حاشیه جاده ها و درختان کنار آن با نخاله و خاک زنده بگور می شوند. 

 

آن «خرس» پیر دیار «تین» گویا امسال فراموش کرده بود استتار کند و آن «ببر» «گوزیل و مرخیل»  آخر گول طعم سیاه رنگ انسان را خورد و خودنمایی کرد.  در پای هردرخت دسته ای از تنه های خشک و بیمار می بینی که در زیر برگ های سبز شاخه های نیمه جان آرمیده اند و منتظر کبریت غفلت من و تو هستند. شنیده اند چهارصد تن «کنگر» را به همسایه فروخته اند. «ریواس» دیگر قد علم نمی کند گویا حتی به برگ های مسموم کننده اش هم رحم نمی شود. کسی گلهای بنفش «سوربنه» را ندیده است. «قارچ» هرچه بزرگتر باشد سلفی هایش انعکاس بیشتری دارند. انگار این طبیعت زیبا در پوشش این سبزینه ها, خاورمیانه خون گرفته امروز است که در پوشش رسانه های دروغین خشکیده است. چشمه ها در حصار بتون و سنگ و سیم محاصره اند و انگار اسکلت حیوانی تشنه لب در چندقدمی آن به چشم می خورد.  آری این چنین بالن خیالت از این همه تفاوت, باد خالی می کند و به ناگاه از غصه خود را سنگ فرش سبزه های عزادار برای آن مرغزار می بینی.

 

بر می خیزی و از نوک قله فریاد می زنی آهای انسان و همنوع من این تکریم نعمت نبود... این رسم امانت داری نبود.....

محمود رستمی تبار

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی

پاریس به روایت مسافران دوره قاجار نقد شد

جلسه نقد پاریس به روایت مسافران قاجار

نشست نقد و بررسی کتاب «پاریس از دور نمایان شد (پاریس به روایت مسافران دوره قاجار)» با حضور نویسنده اثر در کتابخانه عمومی پیروزی تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست نقد و بررسی کتاب «پاریس از دور نمایان شد (پاریس به روایت مسافران دوره قاجار)» نخستین اثر از مجموعه ۱۰ جلدی «تماشای شهر» با حضور علی‌اکبر شیروانی، نویسنده اثر؛ احسان رضایی، منتقد و روزنامه‌نگار و جمعی از علاقه‌مندان روز گذشته (۲۶ فروردین ۹۷) در کتابخانه عمومی پیروزی تهران برگزار شد.

نگارش مجموعه «تماشای شهر» با هدف انتقال لذت سفرنامه خوانی و ایجاد نگاهی چندلایه در مخاطب

در ابتدای این نشست علی‌اکبر شیروانی با اشاره‌ای به پیشینه خود، آشنایی با لذت خواندن را مدیون زیستن در خانواده‌ای اهل مطالعه دانست و اظهار داشت: به اعتقاد من زندگی سفری است که گاه سخت و گاه لذت‌بخش می‌شود؛ اما تجارب جدید و گذر از سختی‌ها همواره مسیر را شیرین می‌کند. از سال ۱۳۹۰ خواندن سفرنامه‌ها، به دلیل آشنایی و استفاده از نوع روایت و نثر خاص این متون، در کنار سایر مطالعات، برایم جذاب و جدی شد. از سوی دیگر، مطالعه سفرنامه‌ها و آگاهی از شرایط شهرهای مختلف به دلیل ارتباط با علوم اجتماعی، رشته تحصیلی‌ام در دانشگاه، برایم جذابیت داشت. درواقع مطالعه سفرنامه‌ها دید وسیعی نسبت به شهرها فراهم می‌کند؛ در سال ۱۳۹۵ با پیشنهاد پروژه‌ای، بر آن شدیم که برای انتقال لذت سفرنامه خوانی به مخاطب و ایجاد نگاهی چندلایه و عمیق در وی، یک شهر و سفرنامه‌های موجود درباره آن را موردبررسی قرار دهیم؛ با این نگاه مجموعه «تماشای شهر» نگاشته شد.

در ادامه احسان رضایی، منتقد و روزنامه‌نگار حاضر در نشست که تحصیلات دانشگاهی خود را در علوم پزشکی به انجام رسانده است، پیرامون موضوع سفرنامه نگاری اظهار داشت: در دهه ۱۹۹۰ جمعی از دانشمندان ایتالیایی به پژوهش در حوزه علوم عصب‌شناختی پرداختند که طی آن بررسی‌های بسیاری بر روی مغز میمون‌ها انجام شد تا مشخص شود هنگام انجام یک حرکت همچون برداشتن موز، کدام بخش از مغز فعال می‌شود. این مطالعات یک دهه به طول انجامید و نتایج، حاکی از آن بود که هنگام حرکت میمون برای برداشتن موز، ناحیه بروکا در مغز وی فعال می‌شود؛ علاوه بر این، مشاهده این عمل توسط سایر میمون‌ها و یا کارکنان آزمایشگاه نیز به فعالیت ناحیه بروکا در مغز میمون منجر می‌شد؛ درواقع مغز با مشاهده یک تجربه شروع به فعالیت می‌کند. در سال ۲۰۰۲ دانشمندان دریافتند که اعصابی با نام اعصاب آینه‌ای در مغز وجود دارد که با مشاهده تجربیات دیگران تحریک و فعال می‌شود؛ تماشای فیلم‌های ژانر وحشت و به دنبال آن برانگیخته شدن حس ترس، ‌نمونه ای از کارکرد اعصاب آینه‌ای در مغز است. مطالعه،‌ فرایند دیگری است که اعصاب آینه‌ای را به فعالیت وامی‌دارد؛ ‌درواقع مطالعه داستان، ‌متن و کتاب این اعصاب را بیشتر تحریک می‌کند،‌ چراکه در این موارد ما خود تصویر می‌سازیم.

وی اضافه کرد: با مطالعه «پاریس از دور نمایان شد» بی‌آنکه به پاریس سفر کنیم، ‌مواجهه سایر افراد را با این شهر تجربه می‌کنیم؛ تجربه‌ای که خود هرگز نخواهیم داشت؛‌ چراکه هرگز نمی‌توانیم در زمان قاجار زندگی کنیم.

«پاریس از دور نمایان شد»؛ برشی از تاریخ که تازگی و شگفتی به همراه دارد

رضایی انتخاب شهر پاریس را هوشمندی نویسنده اثر دانست و گفت: پاریس شهری است که ما ساکنان کل اروپا را به نام این شهر،‌ قوم فرانک (ساکنان کشور فرانسه) و کشور فرانسه شناخته‌ایم. اهمیت مواجهه با شهر پاریس در زمان قاجار این است که ایرانیان پیش از آن مواجهه‌ای با این شهر نداشتند؛‌ درواقع از زمان هخامنشیان ما با غرب در ستیز بودیم. تنها در دوره قاجار ایرانی‌ها موفق به سفر به اروپا شدند و این تجربیات را با سایر ایرانیان در میان گذاشتند؛ ازاین‌جهت خلق این مجموعه، کاری بسیار ارزشمند است. درواقع این اثر بیانگر اولین مواجهه ایرانیان با شهرهای اروپایی است و ما برشی از تاریخ را می‌خوانیم که همچون تمامی اولین‌ها، ‌اولین عشق، اولین دیدار و ... با خود تازگی و شگفتی به همراه دارد.

۱۲ سفرنامه و ۹ روایت از مواجهه ایرانیان با پاریس

وی افزود: این مجموعه حاوی ۱۲ سفرنامه و ۹ روایت از مواجهه ایرانیان با پاریس است. راویان این سفرنامه افراد مختلف اعم از کشاورز و پادشاه هستند که باوجود تفاوت در نوع روایات و نگاه راویان،‌ همه افراد یک وزن دارند و مواجهه با شهر موضوع اصلی است؛ با این‌حال وجود تفاوت در زاویه دید راویانی که از طبقات مختلف جامعه آن روزگار هستند،‌ امکان انجام مطالعات اجتماعی را از خلال متن فراهم کرده است.

رضایی در ادامه لزوم توجه به مواردی همچون رفع مشکلات تایپی، ‌اعراب‌گذاری واژگان نامأنوس و کم استفاده، گسترده‌تر شدن فرهنگ لغات کتاب و رعایت ترتیب زمانی در ارائه سفرنامه‌ها برای ترسیم تصویری صحیح‌تر از شهر را یادآور شد.

در ادامه این نشست حاضران به بیان نظرات خود در خصوص کتاب پرداختند. پیچیدگی و تکلف در انتخاب واژگان، معرفی راویان در قالب پیوست کتاب و چرایی ارائه اطلاعات متناقض از شهر در خلال سفرنامه‌ها از نکاتی بود که از سوی حاضران اشاره شد.

در ادامه نشست شیروانی با اشاره به مراحل تألیف این کتاب گفت: برای نگارش «پاریس از دور نمایان شد» در گام نخست تمامی سفرنامه‌های باقی‌مانده از دوره قاجار با موضوع پاریس موردمطالعه قرار گرفت و در ضمنِ انجام این کار با انواع روایات در سفرنامه نویسی آشنا شدم؛ سپس تلاش کردم سفرنامه‌ها را به اشکال روایی جدید و آشنا با ذهن خواننده امروزی نزدیک کنم؛‌ در ادامه اطلاعات نامرتبط با شهر و سفرنامه حذف شد. نهایتاً آماده‌سازی رسم‌الخط و شیوه نگارش، که بعضاً بسیار سخت و پیچیده بود و گاه برای مخاطب دافعه داشت، موردتوجه قرار گرفت. به اعتقاد من ساده‌سازی بیش‌ازحد متن و دست بردن در لحن نثر، ‌به روح سفرنامه و روایت لطمه می‌زند، چراکه زبان هر دوره‌ای از مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تجربه‌های زیسته و ... تأثیر می‌پذیرد.

وی در خصوص نحوه اولویت‌بندی و چینش ارائه سفرنامه‌ها گفت: در تدوین این اثر لذت مطالعه موردتوجه قرار گرفت؛ به این ترتیب چینش روایات بر اساس معیارهایی همچون سادگی نثر انجام شد؛ همچنین ارائه روایاتِ حاوی توصیف های بیرونی شامل توصیف شهر، معماری، فرهنگ و آداب و روسوم، در اولویت قرار گرفت.

هر کس برداشت خود از واقعیت را ثبت می‌کند

شیروانی پیرامون ارائه اطلاعات متناقض از شهر در خلال سفرنامه‌های موجود در این اثر، گفت: مایه اصلی سفرنامه نویسی ترکیب قدری از واقعیت و خیال است و ما گاهی از خیال با عنوان دروغ یاد می‌کنیم درحالی‌که دروغ نیست؛ درواقع نگاه آدم‌ها در ثبت واقعیت موجود متفاوت است و هر کس برداشت خود از واقعیت را ثبت می‌کند و این خاصیت سفر و سفرنامه نویسی است.

رضایی در توضیح این بخش با اشاره به داستان «فیل در خانه تاریک» مثنوی، اظهار داشت: هر یک از ما بخشی از واقعیت را می‌بینیم؛ این موضوع در مطالعات مرتبطی که در دانشگاه استنفورد انجام شد، به اثبات رسید. درواقع ما هر آنچه را که می‌خواهیم می‌بینیم؛ ذهن ما محدود است و نمی‌توانیم همه واقعیت را ببینیم؛ حتی خیلی وقت‌ها اطلاعات درست در اختیار ما قرار می‌گیرد اما بااین‌حال ذهن در جستجوی یافتن شاهد برای آنچه دوست می‌دارد، ‌است؛ ما آدم‌هایی هستیم که در خانه تاریک هر یک از فیلِ واقعیت دریافتی داریم. خواندن این کتاب و آثاری که دیدهای متفاوتی نسبت به یک موضوع ارائه می‌دهد، ضمن اینکه ما را در دریافت‌های گوناگون شریک کرده، برداشتی منحصربه‌فرد نسبت به موضوع نیز در ما شکل می‌دهد.

وی در خاتمه سخنان خود گفت: لذت خواندن و مطالعه در ارائه اطلاعات جدید است؛ رشد و پیشرفت زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی بخوانیم، ببینیم و بشنویم که دقیقه منطبق بر نظرات ما نباشد؛ این تصادم و مقابله نظرات به رشد منجر خواهد شد؛ من از خواندن این اثر لذت بردم و مطالعه آن را به دوستداران کتاب پیشنهاد می‌کنم؛ این اثر درواقع سفری ذهنی به شهری اروپایی است که کسانی در زمان‌های دور انجام داده‌اند و این تجربه دیگر برای ما قابل تکرار نیست؛ ما در دل این سفر و سرگشتگی و حیرت انعکاس یافته در نثرها پاسخ بسیاری از سؤالات خود را می‌یابیم.

شیروانی نیز در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از حاضرین برای مطالعه این اثر گفت: به اعتقاد من این اثر لایه‌های متفاوتی دارد و این خاصیت متون تاریخی و سفرنامه است. آشنایی با سبک‌شناسی سفرنامه نویسی، نثر شناسی و جذابیت متون کهن هر یک می‌تواند دلیلی برای مطالعه این اثر باشد؛ بااین‌حال در لایه زیرین، این اثر می‌تواند برای مخاطب سؤال ایجاد کرده و به‌این‌ترتیب او را به حرکت وادارد. در واقع ما ناچاریم زندگی خودمان را همچون مجسمه‌ای بتراشیم و کتاب یکی از ابزاری است که در این مسیر به یاری ما می‌آید؛ امید است این کتاب در کنار سایر آثار شما را در ساختن مسیر زندگی یاری رساند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی

حکایتی شیرین؛ یاپراخی… / حەمید بەزموونە

حکایتی شیرین؛ یاپراخی… /  حەمید بەزموونە

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، کیسەمەنە کریڵەکەم بەرم ئارد ٫ کەردم وڵەو قوڵفەکەیەرە ٫ بە ئەو دەسەکەیم دەسەگیرەکەم چەرخنا ٫ مدیەو قوڵفەکە نەژنیان ،  هەناسێوەم هورکیشت واتم ئەروەڵا هەرەقەتی قومیانم وەنە٫ الزایمرەکە یاوا ،  بەرەکەم لاترەک کەرد ٫ مدیەو دەنگو موسیقیوی فرە وەشی ئارامی مەی ،  سەرسام مەنا کە من هەفتیٛو زیاتەرا تلویزیونیم روشن نەکەردەن ٫ قاڕەکەرەیچ نیا یانەمەنە ،  هیچکەسیچ کریڵو یانەو منیش نیا ،  پام نیام ئودیمو بەرەکەی مدیەو بوەو یاپراخا گەڵا سڵقی و شویتی تازەی یانەکەش گرد گیرتەنەرە ،  گورج گیڵانیوە دما ، دەسەگیرو بەرەکەیم گورج کیشت و بەرەکەم داپۆ ،  واتم رەنگا ئشتباهی ئاما بو ، ئینە یانەو من نیا ، تەماشەو شمارەو بەرەکەیم کەرد مدیەو یانەکەو ویما ۰

هەمدیسان ئامانیٛوە دلی چڕیم ساحیبیانە ٫ مدیەو ژەنیوە زەریفەی باڵا بەرزەی نەجیبە ئاما پیوایمو،  ئەشهدو بیلا بە هەردوەی چەمی نەتاوینی تەماشەش کەری ، ساکڵێو گولانە گرد ڕوا مێوەش منیەو وەنە چنی کاسیوی باغەینو چاشتی بەروش چنی ویم پەی سەرو هەرمانی ٫ شانەمەنە ئاوردشەرە نیاش سەرو ڕەفەکەیەو ، ئارام نەما دەسم ٫ تپەو دڵیم ئاما ، کەوتە وەڵیم بەرداش پەی ئاشپەزخانەی ، سەرو قاولەمەکەیش بەرز کەردۆ  ماچو ئانە پەی توم وەشیٛ کەردینیٛ ، مزانو زووەن تا ئیسە یاپراخی گەڵا سڵقیت نەواردینیٛ ،

بەرەو یەخچاڵەکەیش کەردەو نەما قاڵبیو کەریٛ نیاش سەرو یاپراخەکاوە تا تاویەووە ملشارە ٫ منیچ هور کروکیانی گەرەکم بی واچو دەی نیمەو کەرەکی بازە ٫ خو یانو جولەکەی نیا ، ئینە هەڵای دەسیش وەر نەدا بینی ، دیانی تاپوشەرە واتم ئەری تو کینی ؟ چنی یاوێنی ئیگە ؟

فرە ئارام ماچو ئەگەر حەز مەکەری با بلو ، واتم کورە نەفرماوی ، دیسان ویم نەگرت واتم باوەڕ فەرماوە ئەجو یاگیوەو دیێنیم یا ئەجوم مژناسوت ،  دیار بی فرە نەجیبەو ئەداو بابەدارەنە ،  یەکدەفعە ئاماوە ویرم ئینە تلەویزیونەنە دیێنەم ٫ واتم ڕاسی توووووووو خانم جنیفر لو۰۰۰۰دەسیش بەرز کەردو گلکەش نیا سەرو لچامو ٫ ناستش لوپزکەی واچو ٫

 ماچو توخدا چیولای نە خانمەکەی واچە نە لوپزەکەی ٫ هەر چڕەم وەنە جنیفرە ٫ با ویمانی بیمی خاستەرا ،  دڵو ویمەنە واتم دەی وەڵا ئەجو سی ساڵین بیجامیما سەرو یەک تەنافیوە وەشکی باوە ،  چیولای؟؟ چیولاکەیش فرە وەشو و مانادارا ،  راسشا واتەن خودا گرد یاگیوەرە دەرەتانیت بینو وەنە بەڵام مدیەی ئوپەڕو ناهومیدیەنە کڵاو ڕوچنیو عال و ڕوشنت پەی کەرووە۰

جنیفرە هەر پاسە دەسیوەم دلی دەسیشەنە بی ٫ ئەو دەسەکەش نیاش سەرو شانەیمو ماچو با یاپراخەکی قوڵیوتەر بدا ٫ بلم کوچیو ئیسراحت کەرە ، ئیجا دماوە پیوەرە نان موەرمێ ، بەرداش پەی سەرو قرەویڵەکەیم یواشڵیوەو ئیژنانیشەرە ، گورەوەکیم بەریش ئاردی،  تەکانیوەم دا هورزوەو نازو چاوزیاتەر ویش زەحمەت دو ٫ ناستش دەسێش نیا سەرو سینەمو ئیژنانیشەراوە ،

 واتم کورە خەجاڵەتو ویم گورەوەکیم بوەشا مە ٫ عەزیەتە بی ٫ ماچو من حەز کەرو بە بوەو گورەواکیچت ۰ قورئان بە حەقید هورامیەکەش ئندە فەسیح بی ئەجی مولەوی دەرس دێنە ، ئەجی مانگەو چواردەیەنە خەرمانەش دان ، واچینی کورە جاحندەم زەندەگی یانی ئی لەحزە ٫ نەچیێر جاریو مە پەشتو بەرەیتەنە موسورە ۰ ئیجا قرەویڵەکو من یەکنفەرەن ئادیچە گەرەکش بی لامەنە بیژیورە ،

 ماچو کوچیو خزە ئوڵاوە با منیچ لاتنە گنو ،  منیچ تەکانیوەم واردە تا جنیفرە راش بووە لامنە کیشیورە ٫ ئاندە دنیام دیە ٫ ئەجی بەرقی گرتا ، یەکدەفعە جنیفرە مەحفە بیەو ٫ تاریکناشەرە ٫ ئەجی دەسشا نیان دلی بینیم خەریک بی خەفە بو .

تومەزە وەرم وینو خزانا ئولاوە جنیفرە راش بووە ٫ سەرو قەرەویڵەکەیەو کەوتەبینیرە وار بەینو سوچو دیوارەکەیو قەرەویڵەکەی٫ سەرەم بیەبی چیرو لاشەیمو نەتاوینی نەفەسە کیشو ، بە لقە فڕیٛ و هاواری هایم بیەو مدیەو ئندە هارەقەم کەردەن فیسیانا،  لوانی دلی ئەدەبخانەکەی بەرقەکەم کیسنانە ٫ دلی جامەکەیەنە تەماشەو ویم کەرد مدیەو ملم لار بیەن مەتاوو موستەقیم تەماشەو جامەکەی کەرو ، ڕوەیچم ماسێبی ۰…

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی
به مناسبت گرامیداشت عید مبعث همایش وحدت ویژه خانواده های کارکنان اهل تسنن و تشیع فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه در پاوه برگزارشد.

 این همایش باحضور ائمه جمعه اهل سنت شهر کرمانشاه و جوانرود، امام جمعه و فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان پاوه و فرماندهان و خانواده های کارکنان اهل تسنن وتشیع فرماندهی انتظامی استان در محل هتل ارم شهر پاوه با شکوه خاصی برگزارشد.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه با تبریک مبعث پیامبر گرامی اسلام(ص) به بیان اهداف این همایش پرداخت .

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی گفت در مرحله اول هدف تجلیل و قدردانی از زحمات و تلاشهای کارکنان و خانواده های آنها و جمع شدن و در کنار یکدیگرقرار گرفتن همه این عزیزان است.

وی افزود: هدف عالی تر و مهمتر از این اقدام توجه به مشترکات فراوان اهل تسنن و تشیع و تلاش برای برجسته نمودن و تقویت این مشترکات در راستای حفظ و تقویت وحدت هر جه بیشتر عنوان کرد .

در ادامه امام جمعه پاوه پیرامون نقش و اهمیت بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص)،وحدت وراههای حفظ و تقویت آن مطالب ارزند های بیان کرد و گفت تمام ایام و روزهای زندگی پیامبر مکرم اسلام(ص) برای ما حائز اهمیت است .

ماموستا ملا قادرقادری گفت: سه روز را در زندگی پیامبر بیش از دیگر ایام مهم و حائز اهمیت میدانیم روز ولادت که روز طلوع فجر صادق است،روز بعثت که روز طلوع خورشید توحید و نبوت است و روز هجرت که ظهور تحقق حکومت پیامبر(ص) است.

ماموستا قادری

امام جمعه پاوه افزود: قرآن کریم بر مؤمنین وبشریت منت نهاده که پیامبر گرامی اسلام(ص) را برای آنها فرستاده است و نزول آیه ۱۶۴ سوره آل عمران نشان دهنده اهمیت بعثت است .

وی با بیان اینکه خدواند متعال از دادن نعمات مهمی همچون فکر و عقل و بدن سالم و غیره بر اسنان منت نمی گذارد اما در آیه ۱۶۴ سوره آل عمران با تأکید برای مبعوث پیامبر گرامی اسلام(ص) بر بشر ومؤمنین منت میگذارد .

ماموستا قادری افزود: این اهمیت بعثت را میرساند لذا اگر بعثت را در یک لبه ترازو قرارداده و آنچه بر ما میگذرد در طول تاریخ بدون تردید بعثت از سنگینی قابل ملاحظه ای برخوردار است .

امام جمعه پاوه گفت: پیامبر گرامی اسلام (ص) بعد از بعثت چهار کار مهم انجام داد که شامل تلاوت آیات قرآن کریم،تربیت مردمی که اصلا مفهوم تربیت را نمی فهمیدند، تعلیم علم ودانش ودانایی و تعلیم چگونه زیستن بود.

ماموستا قادری در ادامه به اهمیت مقایسه امور و عملکردها اشاره کرد و گفت پیامبر مکرم اسلام(ص) با بعثت،هجرت و ولادت خود دو تاریخ را معرفی کرده است که شامل قبل از انقلاب پیامبر وبعد انقلاب آن حضرت است .

همایش وحدت نیروی انتظامی

امام جمعه پاوه افزود: بر همه ما و به ویژه علما ضرورت دارد در بحثها و سخنرانی هایمان به مقایسه اوضاع کشور در همه زمینه ها قبل و بعد از انقلاب اسلامی بپردازیم .

وی افزود: نسلی که امروز ما با آنها مواجه هستیم نسل چهارم انقلاب هستند که نه در تظاهراتی شرکت کردند، نه جنگ تحمیلی را تحمل کرده اند و نه اوضاع قبل از انقلاب را دیده اند و در جریان سختی ها ومشقات به دست آمدن این انقلاب هستند .

ماموستا قادری تصریح کرد ما با تأسی از آیه قرآن باید با مقایسه اوضاع قبل و بعد از انقلاب برای نسل چهام انقلاب دین خود را به انقلاب و نظام ادا کنیم .

امام جمعه پاوه با قدردانی از برگزاری این همایش توسط نیروی انتظامی گفت وحدت یک امر آسمانی و قرآنی است و تفرقه یک امر حسادتی،سیادتی و دنیوی است ربطی به دین ندارد چون دین ، دین وحدت است .

همایش وحدت نیروی انتظامی
وی با استناد به آیات الهی گفت همه باید پرچم حاکیت دین و پرچم وحدت در دست بگیریم ،پس بدون تردید دعوت به وحدت یک امر آسمانی است و از مأموریت های پیامبران اولی العظم بوده است .

ماموستا قادری افزود: ما امروز در عصری قرارگرفته ایم که استکبار با برنامه و با عنایون و موضوعات مختلف و متعدد همچون موضوعات دین،مذهبی و قومی بین همه ملتها اختلاف وتفرقه ایجاد میکند.

امام جمعه پاوه گفت: استکبار با این کار پنج هدف مهم را دنبال میکند از جمله ترور شخصیتهای مهم و تآثیر گزار جامعه از طریق رسانه ها و فضای مجازی به منظور تخریب این افراد وشخصیتها و فاصله گرفتن مردم با آنها .

وی مبارزه با فرهنگ ، سنن و آداب ملی ومحلی ملتها و تلاش برای تغییر این فرهنگ و آداب و تزریق فرهنگ و آداب و سنن و پوشش غربی به ملتهای دیگر از جمله برداشتن حجاب اسلامی،شکستن حریم خانواده های و ایجاد اختلاف مذهبی و قومی بین شیعه و سنی و ترویج و گسترش برنام ههای ضد دین را از دیگر اهداف و برنامه جدید استکبار عنوان کرد .

ماموستا قادری به بیان راهکارهای مقابله با توطئه های دشمنان اشاره کرد و گفت بصیرت و زمانه شناسی دو اصل مهم و اساسی در این برهه و عصر هستند که مورد وثوق همه بزرگان واهل علم وفکر واندیشه هستند .

امام جمعه پاوه با بیان اینکه هیچیک از مشکلات اعم از اقتصادی و معیشتی نیستیم اما آنچه ما را نگران و پریشان میکند مسئله فرهنگی است زیرا مشکلات اقتصادی به آسانی قابل حل است اما مسائل فرهنگی همچنانکه زمانی طولانی برای القای آنها نیاز است برای حل و رفع آنها نیز زمان طولانی نیاز است .

وی تصریح کرد امروز ما گرفتار بیمار فکری جوانان جهان اسلام هستیم با افکاری مسموم همچون داعش،ملی گرائی، کمونیست،تندروهای مذهبی و ….

ماموستا قادری با بیان اینکه اصلاح فکر و اندیشه فقط با قدرت اسلحه امکان پذیر نیست بلکه با کار فرهنگی میسر است زیرا با انجام کار فرهنگی زمینه دیگر امور همچون امنیت ،اشتغال و … فراهم خواهد شد .

وی افزود به اعتقاد بنده اگر امروز در شهرستان پاوه آمار جرم و جنایت بسیار پائین است به دلیل این است که در کنار تلاش و زحمات نیروهای نظامی،انتظامی و امنیتی علما و روحانیون در مساجد کار فرهنگی کرده اند.

امام جمعه پاوه با بیان اینکه عصر حاضر ،عصر انفجار علم و دانش و آگاهی است از طریف دیگر عصر خشونت،جنگ،تفرقه و عصر ظلم انسان بر انسانها دیگر است.

وی افزود: شلیک موشکهای امریکا،فرانسه و انگلیس به سوریه به خاطر دفاع از مسلمانان نیست بلکه به خاطر سرکوب سوریه است تا رژیم صهیونیستی در امنیت باشد و همه ما این را درک میکنیم .

ماموستا قادری افزود: لذا در این اوضاع باید کاری کنیم که از کاروان علم و دانش عقب نمانیم،فریب دشمنان را نخوریم و اجازه ندهیم دشمن در دیارما،کشور ما،مدارس ما و حوزه های علیمه ما نفوذ کند .

در ادامه این همایش فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه باتبریک عید مبعث گفت پیام این همایش این است که به همه دنیا اعلام کنیم که ما بدور از نوع مذهب و گرایش مذهبی در کنار هم و با یک فکر و اندیشه حول اسلام نشسته ایم .

سردار امان الهی افزود وظایفی که وحدت آفرین باشد و زمینه وحدت هر چه بیشتر را فراهم کند در این همایش بیان کرده و بر آن تأکید و از موارد و موضوعات تفرقه بر انگیز اجتناب و دوری کنیم .

وی تصریح خدمت به مردم عزیزمان فقط در سایه وحدت و برداری و تحت لوای اسلام میسر است.

در ادامه این همایش از تعدای از خانواده های کارکنان نیروی انتظامی قدردانی شد و نماز وحدت به امامت حاج ماموستا ملا قادری امام جمعه پاوه در مسجد قبا برگزار شد.

ماموستا قادری

همایش وحدت نیروی انتظامی

همایش وحدت نیروی انتظامی

همایش وحدت نیروی انتظامی

همایش وحدت نیروی انتظامی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ادریس رحمانی

اعلام اسامی رتبه‌های برتر آزمون دکتری پاوه و اورامانات در سال ۱۳۹۷

اعلام اسامی رتبه‌های برتر آزمون دکتری پاوه و اورامانات در سال ۱۳۹۷

پایگاه خبری پاوه پرس، روز گذشته برابر اعلام قبلی پایگاه سازمان سنجش نتایج اولیه آزمون دکتری نیمه متمرکز در ۱۳۹۷  منتشر گردید ودرهمین راستا پایگاههای خبری شهرستان بنا به رسالت محوله اقدام به باز نشر اسامی ارجمندانی گردید که دراین کارزار علمی حائز رتبه ی برتر شده اند.

به گزارش پاوه پرس، پیشاپیش لازم می داند تلاش ومساعی همه ی عزیزانی که برای تعالی نام خطه ی سبز پاوه واورامانات سعی مشکور مبذول نموده اند را ارج نهیم وموفقیت این ارجمندان را در ماراتون علمی ( کنکور دکترا) را همچنان آرزو نمائیم.

بدون تردید کسب اطلاع از رتبه های برتر منطقه  مرهون داشتن یکسری اطلاعات شخصی وخصوصی داوطلبان در پایگاه سازمان سنجش است، بنابراین تا زمانیکه هریک از عزیزان به رسانه ای شدن مراتب اذعان ننمایند ، اطلاع دقیقی ار تعداد پذیرفته شدگان نخواهد بود، به همین ترتیب تعداد اسامی ذیل نمی تواند معرف تعداد پذیرفته شدگان واقعی قلمداد گردد.

به همین مناسبت این پُست پیوسته ومستمر به روز رسانی می شود تا اینکه با ارسال اسامی برگزیده گان لیست نهایی تقریباً به نوعی تکمیل گردد، مضافاً اینکه درج اسامی مذکور نیز به منزله پذیرفته شدن نهایی در آزمون دکترای سال جاری نیست وقطعاً این مهم با لحاظ دیگر فاکتورهای موثر در مرحله ی بعدی شکل می گیرد.

آنچه دراین لیست حائز اهمیت است، بدون تردید کسب رتبه اول آزمون دکترا در گرایش شیمی خاک توسط جناب آقای کمال خلخال، از شهرستان ثلاث باباجانی است ومی طلبد بطور ویژه به این ارجمند این موفقیت ارزنده  را تبریک وشادباش عرض نمود به امید که در سایر مراحل نیز همواره توفیقات حاصله قرین حال این جوان شایسته گردد.

نکته ی دیگر را می توان در قبولی زوج جوانی دانست که در گرایش شهرسازی حائز کسب رتبه های شده اند، مهندس بهزاد صدری که به دلیل کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی در حوزه ی انتخابیه پاوه واورامانات معرف حضور قریب به اکثریت کاربران ارجمند می باشد ، وی در معیت همسر محترم شان سرکار خانم  الناز فیض شعار به ترتیب حائز رتبه ی برتر ۵۶ و ۶۸ در رشته شهرسازی شده اند.

دراین میان پذیرش همزمان این زوج فرهنگی در کنکور کارشناسی ، کنکور کارشناسی ارشد ومحتمل است پذیرش در مقطع دکترا آن هم دریک دانشگاه، درجای خود می تواند قابل توجه باشد . ( گفتنی است؛ مهندس صدری ۳سال پیش از دانشگاه کونکوردیا در ایالت مونترال کانادا در مقطع دکترا پذیرش تحصیلی داشتند. که به علت تولد فرزندش و همچنین حضور در کارزار انتخابات مجلس موفق به مهاجرت نشدند.)

این در شرایطی است دو نفر دیگر از رتبه های برتر امید ومادح جمشیدی که هردو در رشته حقوق خصوصی حائز رتبه ی برتر گردیده اند برادر می باشند

به اطلاع آن دسته از عزیزانی که بنا به دلایلی نامی از آنان در لیست پذیرفته شدگان سال جاری برده نشده می رساند، همچنان می توانند از طریق نظرات در تکمیل مشخصات پذیرفته شدگان مراکز آموزش عالی کشور ما را یاری رسانند، بدیهی است، این پروسه تا تکمیل نهایی لیست پذیرفته شدگان استمرار می یابد تا زمینه شناسایی جوانان شایسته ی دیارمان فراهم گردید و همشهریان ارجمند را از میزان موفقیت های حاصله خشنود نمائیم.

پایگاه خبری پاوه پرس، ضمن تبریک مجدد، خدمت سرمایه های ارزنده دیارمان ، موفقیت حاصله را ارج می نهیم وهمچنان آرزو می نمائیم همواره شاهد افتخار آفرینی سرمایه های دیار درعرصه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و … باشیم.

کارنامه اولیه آزمون دکتری نیمه متمرکز /  رتبه‌های برتر اورامانات :

۱- یوسف امینی‌نیا، رتبه ۱۱، رشته علم اطلاعات و دانش شناسی، پاوه

۲- حمیرا احمدی، رتبه ۴۰۰، رشته حقوق بین الملل عمومی، پاوه

۳- کمال خلخال، رتبه ۱، رشته شیمی خاک، ثلاث باباجانی ورتبه سوم در مدیریت حاصلخیزی وزیست فناوری خاک

۴- سید مهران میرانی، رتبه ٢۴، رشته حسابداری، پاوه

۵- عادل رحمتی، رتبه ۳۸۶، رشته عمران سازه، پاوه

۶- تارا انصاری، رتبه ۲۰۰ ، رشته گردشگری و توریسم، پاوه

۷- سید فرهاد احمدی، رتبه ۲۵۴، رشته زبان و ادبیات عربی، پاوه

۸- یوسف طاهائی، رتبه ۲۲۹، رشته گردشگری و توریسم، پاوه

۹- طیب مرادی، رتبه ۴۶، رشته علوم قرآن و حدیث، ساکن پاوه و اهل سرپل ذهاب

۱۰- بهزاد صدری، رتبه ۵۹، رشته شهرسازی، پاوه

۱۱- الناز فیض شعار، رتبه ۶۸، رشته شهرسازی

۱۲- ژیلا عباس زاده، رتبه ۳۶، رشته گیاهان دارویی، پاوه

۱۳- بهادر شریفی، رتبه ۱۵۷، رشته فیزیک، پاوه

۱۴- مرتضی خالدی‌مکی، رتبه ۳۸۰، رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، پاوه

۱۵- لیلا رحمانی، رتبه ۲۰۰، رشته فیزیولوژی ورزشی، پاوه

۱۶- پیمان نادری، رتبه ۴۴۳، رشته مکانیک، پاوه

۱۷- یوسف جعفری، رتبه ۱۲۳، رشته علوم ارتباطات، پاوه

۱۸- امید جمشیدی، رتبه ۲۳، رشته حقوق خصوصی، پاوه

۱۹- مادح جمشیدی، رتبه ۳۰، رشته حقوق خصوصی، پاوه

۲۰- سیروس امین زاده، رتبه ۴۰۰، رشته علوم سیاسی، پاوه

۲۱- حصیب حسنی ،  رتبه ۳۱۱ ، روان شناسی تربیتی،  پاوه

۲۲- افسانه نادر زاده ، رتبه ۷۶ ، مهندسی منابع طبیعی، پاوه

۲۳- آرمان بهمنی‌اورامانی، رتبه ۲۰۱، رشته شهرسازی، پاوه

۲۴- گشاوه شریفی رتبه ۸ ، مشاوره ، پاوه

۲۵- سونا قادری زاده رتبه ۲ (سهمیه) ، اقتصاد منابع طبیعی، پاوه

۲۶- کاوه رابعه حدادی، رتبه ۶۴۵ ریاضی کاربردی

۲۷- صلاح یارویسی رتبه ۹ ، زمین شناسی ساختاری وتکنیک پاوه

۲۸- نذیر دولتخواه ، رتبه ۲۲۲ ، علوم مهندسی آب ، پاوه

۲۹- اشکان علیمرادی، رتبه ۱۲۶ ، مهندسی مکانیک، پاوه

۳۰- عزیز مصطفایی ، رتبه ۲۴۱ ، علوم اجتماعی، پاوه

۳۱- هانا سبحانی، رتبه ۸۶ ، جغرافیای برنامه ریزی شهری، پاوه

۳۲- قربانی حسینی ، رتبه ۲۳ ، علوم اجتماعی ، منصورآقایی بخش شاهو شهرستان روانسر

۳۳- زاهد مرادی ، رتبه       ، حسابداری، پاوه

۳۴- حسام الدین کریمیان، رتبه ۲۲۱ ، شبکه های کامپیوتری، پاوه

۳۵- پرستو شکری، رتبه ۵ ، مهندسی کشاورزی، پاوه

۳۶- ساریه مومنی ، رتبه ۸۰ شیمی ، پاوه

۳۷- عبداله رشیدی نیا، رتبه ۱۹۰ ، کامپیوتر ، پاوه

***

توجه : متاسفانه آمار دقیقی از پذیرفته شدگان شهرستان های همجوار در دسترس نمی باشد وقریب به اکثریت لیست صدرالذکر مربوط به شهرستان پاوه می باشد ودراین راستا انتظار دارد که ما را درتکمیل نهایی این لیست همراهی فرمائید.

ذکر این نکته ضروری است که نام ونام خانوادگی، رتبه ، گرایش رشته تحصیلی وموقعیت شهرستان های اورامانات در ارسال اسامی ضرورت دارد

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی

برگزاری نشست «معرفی و تحلیل آثار هنر انقلابی در آثار مکتوب»

«معرفی و تحلیل آثار هنر انقلابی در آثار مکتوب»

به مناسبت «هفته هنر انقلاب اسلامی» حوزه هنری استان کرمانشاه با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست «معرفی و تحلیل آثار هنر انقلابی در آثار مکتوب» روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه در سالن جلسات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با حضور معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و افشین آزادی سرپرست و قائم مقام حوزه هنری استان کرمانشاه و به مناسبت «هفته هنر انقلاب اسلامی» نشست «معرفی و تحلیل آثار هنر انقلابی در آثار مکتوب» با معرفی کتاب های «آینه جادو» نوشته: شهید آوینی؛ «سینمای اشراقی» نوشته: محمد مددپور؛ «انفطار صورت» نوشته: شهید آوینی؛ «دین و سینما» نوشته: محمد مددپور؛ «هنر و فرهنگ» نوشته: دکتر رضاداوری اردکانی؛ با حضور هنرمندان و اندشمندان روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه راس ساعت ۱۰ در محل سالن جلسات کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن تبریک سال نو و ماه مبارک رجب خاطر نشان کرد: همه ما می دانیم که شهید آوینی در ۲۰ فروردین سال ۷۲ در مناطق جنگی به شهادت رسیده است، در تمام لحظات زندگی پر ثمر خود سعی کرد که در خدمت هنر و انقلاب بوده است و در ترویج هنر و اهداف انقلابی فعالیت ها و گام های موثری هم چون «روایت فتح» و ... نموده است.

خونسار در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر که پیرامون این شهید بزگوار که در ترویج فرهنگی کارهای شهید آوینی را سرمشق خود قرار داده و ترویج دهید، گفت: کاری که ما توانستیم با همکاری حوزه هنری استان در جهت پیروی از بیانات رهبری انجام دهیم، نشست «معرفی و تحلیل آثار هنر انقلابی در آثار مکتوب» که به نوعی یک نشست کتاب‌خوان تخصصی در حوزه هنر انقلاب است برگزار کردیم.

در ادامه افشین آزادی سرپرست و قائم مقام حوزه هنری استان، این روزها و ایام را بسیار مبارک و منشاء خیر و برکت دانست و گفت: پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری کردند.

آزادی در ادامه گفت: شهید آوینی در دهه ۶۰ حرف هایی در مورد توسعه و پیشرفت از منظر انقلاب اسلامی را مطرح کرد که پس از گذشت قریب به سی سال هنوز آن مسائل به نوعی تازگی دارد و مورد بحث است.

در ادامه جلسه، امیر کرم نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر، ضمن معرفی کتاب «آینه جادو» نوشته شهید مرتضی آوینی؛ گفت: شهید آوینی غریب بود و علاوه بر اینکه از طرف افراد روشنفکر مورد هجمه بود، حتی در برابر برخی افراد به ظاهر مذهبی هم دچار مشکلاتی می شد.

وی در ادامه گفت: کتاب آینه جادو درباره سینمای اسلامی مطالب مهمی دارد. آوینی تلاش کرده بر اساس نظریه مک لوهان بگوید رسانه دارای پیام است و ذات سینما بر اساس کارکردهای تکنیکی غربی شکل گرفته است. اگر می خواهیم سینمای اسلامی داشته باشیم باید به این ذات سینما توجه ویژه داشته باشیم.

در ادامه هوشنگ حسینی، مدرس سینما، کتاب «سینمای اشراقی» نوشته: محمد مددپور؛ آقای زیبایی، کارشناس حوزه هنری، کتاب «انفطار صورت» نوشته: شهید آوینی؛ ونوس قادری، کارشناس امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی، کتاب «دین و سینما» نوشته: محمد مددپور را معرفی و مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی، در پایان کتاب «هنر و فرهنگ» نوشته: دکتر رضا داوری اردکانی؛ معرفی کرد و در مورد کتاب چنین گفت: کتاب «هنر و حقیقت» نگاه متفاوتی نسبت به پژوهشگران هنر دارد و هنر را با حقیقت تعریف می‌کند، نه با زیبایی شناسی.

وی در ادامه گفت: به اعتقاد دکتر داوری اردکانی ذات هنر شعر است و شعر بودن هنر یعنی آشکار شدن حقیقت موجودات. این تعریف از هنر نتایج مهمی دارد از جمله نتایج این است که منشأ اثر هنری طبع پذیرنده است و شعر منشأ غیبی دارد. لذا اثر هنری تابع هنرمند نیست بلکه هنرمند تابع اثر هنری است. یک نتیجه مهم دیگر این نوع نگاه به هنر این است که می فهمیم  تا صورت و ماده شعر را از هم جدا نکنیم نمی توانیم آن را نقد کنیم در حالی که نقد ما معمولا صوری و شکلی است ولی نقد باید دریافت کلیت و وحدت اثر هنری باشد.

در پایان از ارائه دهندگان با اهدای لوح سپاس تقدیر و تشکر شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی
فرمانده هنگ مرزی پاوه از کشف کالای قاچاق به ارزش بیش ازیک میلیارد ریال در مرزهای این شهرستان خبر داد.

به گزارش هزار ماسوله، سرهنگ " سراب خشکه "گفت: طی چند روز گذشته در راستای انسداد نوار مرزی و جلوگیری از ورودكالای قاچاق به کشور، مرزبانان پر تلاش این هنگ مستقر در واحد های مرزی، موفق به کشف مقادیر زیادی کالای قاچاق شدند.

 

وی افزود: ماموران مرزبانی طی چند عملیات  378 هزار نخ سیگار، 6 هزار و 800 بسته توتون قلیان، 477 قلم لوازم آرایشی و4 هزارثوب البسه کشف کردند.

 

سرهنگ"سرابخشکه" در خاتمه با اشاره به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریالی این کشفیات،خاطر نشان کرد : دستگیری 3 متجاوز مرزی، توقیف و مهار53 رأس دواب، از دیگر اقدامات مرزبانان هنگ پاوه طی چند روز گذشته است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی
دعوا در شورای شهر ......یک زخمی برجای گذاشت !

براساس اخبار رسیده صبح امروز دوشنبه رئیس شورای اسلامی شهر .......( از شهرهای شرقی استان ) با معاون شهردار این شهر درگیری فیزیکی پیدا کرد که منجر به زخمی شدن معاون شهردار و انتقال وی به مراکز درمانی شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی
پرونده راننده اسنپ که به اتهام تعرض به زن بیمار بازداشت شده بود در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران بررسی می‌شود.
به گزارش صبحانه،بیست و سوم شهریور‌سال‌96، زن 27‌ساله‌ای با مراجعه به کلانتری 103‌گاندی از راننده اسنپ به اتهام آزار و اذیت شکایت کرد. او گفت: «‌چند روز قبل برای درمان از شیراز به تهران آمدم و به خانه یکی از بستگانم در خیابان دماوند رفتم. سپس در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شدم و تحت عمل جراحی قرار گرفتم و چند روزی در بیمارستان ماندم. وقتی از بیمارستان مرخص شدم دوباره به خانه اقوامم رفتم و کمی که بهتر شدم بلیت هواپیما گرفتم که به شیراز برگردم. حوالی ساعت 6 بعدازظهر برای رفتن به فرودگاه با اسنپ تماس گرفتیم و بلافاصله خودروی پرایدی با راننده جوان رسید. می‌خواستم در صندلی عقب سوار شوم که گفت صندلی خراب است و خواست تا روی صندلی جلوی ماشین بنشینم. بعد از طی مسافتی راننده از من درخواست رابطه کرد.‌» شاکی در ادامه گفت: «از اینکه این اتفاق در خودرویی می‌افتد که قابل اعتماد است تعجب کردم! راننده وقتی مقاومت مرا دید مسیرش را به سمت لویزان تغییر داد و در محلی خلوت با تهدید چاقو... .»

بعد از طرح شکایت مأموران پلیس متهم 22‌ساله را در شهرک کاروان بازداشت کردند. در بررسی‌ها معلوم شد که او دارای سابقه نزاع، درگیری و شرب خمر است. پسر جوان در توضیح حادثه Incident به مأموران گفت: «‌حدود ساعت‌6 عصر بود که می‌خواستم به خانه بروم که یکباره در برنامه اسنپ درخواستی آمد. با خودم گفتم این سرویس را بروم و بعد به خانه بروم. بنابراین به آدرسی که اعلام شده بود، رفتم و مسافرم را که خانم جوانی بود، سوار کردم. 100متر بیشتر نرفته ‌بودیم که به او پیشنهاد رابطه دادم اما او قبول نکرد. آن روز به خاطر مصرف حشیش روی رفتارم کنترلی نداشتم و حال و روز خوبی نداشتم. به همین خاطر از اتوبان امام علی(ع) رفتم بالا و از چهارراه استقلال Esteghlal رفتم سمت شیان و نزدیکی‌های آنجا در یک جاده خاکی وقتی مطمئن شدم کسی نیست ماشین را متوقف کردم و بعد... .»

متهم در ادامه گفت: «دوباره از زن جوان خواستم سوار ماشین شود و او را به فرودگاه برسانم. او قبول کرد و سوار شد. طی مسیر جلوی دکه‌ای توقف کردم تا سیگار بخرم که هنوز به دکه نرسیده او از ماشین پیاده شد و فرار Escape کرد. من هم بلافاصله سوار ماشین شدم و به خانه رفتم.‌»

متهم در خصوص نحوه استخدامش در اسنپ گفت: «بعد از استخدام در اسنپ آنها از من برگه سوءپیشینه خواستند. چون دارای سوابق بودم برگه را تحویل ندادم به همین دلیل آنها هم برنامه‌ای را که در گوشی‌ام بود قطع کردند. به دفتر اسنپ رفتم اما آنها گفتند باید برگه سوءپیشینه را برایشان ببرم. حرفی نزدم و برگشتم که در راه چند جوانی را دیدم که توی دستشان برای استخدام راننده اسنپ پلاکارد گرفته بودند. با یکی از آنها صحبت کردم و مشکلم را گفتم. او گفت اگر بین فامیل و اقوام یا دوستانم کسی را می‌شناسم که گواهینامه‌اش را بدهد مشکلم حل است. آن جوان در ادامه گفت از روی گواهینامه و کارت ماشین و بیمه او عکس بگیرم و برایش بفرستم. همان روز آن کار را انجام دادم و شب نشده برنامه اسنپم در گوشی‌ام وصل شد و یک سرویس رفتم.‌»

بعد از اقرارهای متهم پسر جوان به اتهام تجاوز Rape به عنف با تهدید چاقو و آدم‌ربایی روانه زندان Prison شد و پرونده وی بعد از صدور کیفرخواست به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. به این ترتیب متهم بعد از تعیین وقت به زودی در آن شعبه محاکمه خواهد شد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی
راننده تاکسی اینترنتی که متهم است زنی جوان را ربوده و مورد آزارواذیت جنسی قرار داده است،‌ به‌زودی در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه می‌شود.
به گزارش خبرنگار ما، یک سال قبل زنی جوان به مأموران پلیس شکایت کرد و گفت از سوی راننده تاکسی اینترنتی مورد آزارواذیت قرار گرفته‌ است. این زن به مأموران گفت: من بیمار  و مدتی در بیمارستان بستری بودم. بعد از اینکه ترخیص شدم یک تاکسی اینترنتی گرفتم تا به فرودگاه بروم و از آنجا به خانه‌ام برگردم. وقتی سوار ماشین شدم مرد راننده تغییر مسیر داد و به سمت جنگل‌های اطراف تهران رفت و در راه وقتی توقف کرد که سیگار بخرد، من از ماشین پیاده ‌شدم و فرار کردم اما من را گرفت و به ماشین برگرداند و بعد هم مورد آزارواذیت قرار داد. با توجه به شکایت زن جوان مأموران بلافاصله تحقیقات خود را آغاز کردند و با همکاری مدیران شرکت اینترنتی موفق شدند مرد راننده را شناسایی و بازداشت کنند. مرد جوان ساعاتی بعد از شکایت به وسیله مأموران بازداشت شد.
او بلافاصله به تعرض اعتراف کرد و گفت: زمانی که این اتفاق افتاد اصلا در حال خودم نبودم و نمی‌دانستم چه می‌کنم. از اینکه چنین اتفاقی افتاده ‌است، پشیمان هستم و درخواست بخشش دارم.
او گفت: مدتی قبل برای کار به شرکت اینترنتی مراجعه کردم. آنها به من گفتند باید گواهی عدم سوءپیشینه ببرم اما من سابقه‌دار بودم. مدت کوتاهی کار کردم اما چون گواهی عدم سوءپیشینه نداشتم شرکت سرویسش را برای من قطع کرد، داشتم به خانه برمی‌گشتم که در راه چند جوان را کنار خیابان دیدم که تابلوی همان شرکت را داشتند و راننده استخدام می‌کردند. به یکی از آنها مشکلم را گفتم او هم گفت اگر کسی باشد که حاضر باشد گواهی‌نامه‌ و مدارکش را بدهد، می‌توانم به نام او مجوز بگیرم و به جای او خودم کار کنم. من هم آشنایی داشتم که این کار را برایم می‌کرد. مدارک او را بردم و با مشخصات او مجوز کار گرفتم و بلافاصله برنامه آن شرکت روی گوشی تلفنم فعال شد. از آن به بعد کار می‌کردم و درآمد خوبی هم داشتم.  متهم درباره روز حادثه گفت: آن روز مثل دیگر روزها از صبح کار کردم و عصر بود که تصمیم گرفتم به خانه بروم، همان موقع برایم پیغام مسافر آمد با خودم گفتم این سرویس را هم می‌روم و بعد به خانه برمی‌گردم. زن جوان را که سوار کردم بعد از چند دقیقه به من گفت از پشت ماشین صدا می‌آید. برایش توضیح دادم که کمک‌های ماشین خراب است و باید به تعمیرگاه ببرم، ولی صدا زیاد بود. وارد اتوبان امام‌علی شده‌ بودم که ماشین را متوقف کردم و از او خواستم روی صندلی جلو بنشیند تا اذیت نشود. قبول نکرد اما من اصرار کردم و گفتم اذیت می‌شود زن جوان بالاخره روی صندلی جلو نشست. من دیگر متوجه نشدم چه می‌کنم و از حال خودم خارج شدم. به‌سمت جنگل‌های شیان رفتم. به او گفتم می‌خواهم با او رابطه داشته ‌باشم زن جوان قبول نکرد و خواست پیاده ‌شود که من چاقو کشیدم و او را تهدید کردم. از ترس نشست. در راه پیاده ‌شدم که سیگار بخرم، به محض اینکه برگشتم، دیدم زن جوان از ماشین پیاده شده و فرار کرد‌ه ‌است. بلافاصله سوار ماشین شدم و به دنبالش رفتم و دوباره او را گرفتم و با تهدید سوار ماشین کردم بعد در جنگل‌های شیان و در یک مکان خلوت او را مورد آزار قرار دادم.
متهم گفت: من نمی‌دانستم این کار مجازات اعدام دارد. اگر می‌دانستم، چنین کاری نمی‌کردم. اصلا آن روز در حال خودم نبودم و از کرده‌ام خیلی پشیمان هستم. حتی نمی‌دانستم زن جوان متأهل است. دو روز از ماجرا گذشته ‌بود که کیفش را در ماشین پیدا کردم و از روی شناسنامه‌اش فهمیدم او متأهل است و همان‌جا بود که خیلی پشیمان شدم.
متهم درباره اینکه خانواده‌اش در جریان عمل او هستند، گفت: به کسی چیزی نگفته‌ بودم تا اینکه مأموران به خانه ریختند که من را بازداشت کنند همان زمان بود که همه اعضای خانواده فهمیدند چه اتفاقی افتاده ‌است. با پایان گفته‌های متهم و شکایت زن جوان، پرونده برای بررسی دقیق به پزشکی قانونی ارسال شد. متخصصان با توجه به معاینه‌ای که در زمان شکایت از شاکی انجام داده‌ بودند، اعلام کردند تعرض به زن جوان صورت گرفته و آثار آن روی بدنش باقی ‌است.
با پایان تحقیقات، کیفرخواست علیه مرد جوان صادر و پرونده با اتهام آدم‌ربایی، تجاوز و تهدید با چاقو علیه مرد راننده به شعبه ٢ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده ‌شد و وی به‌زودی محاکمه می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی

10وسیله رایج در خانه‌ها که سرطان زا هستند

خانه مکانی امن و به دور از خطرات و آلودگی‌های محیط بیرون به نظر می‌رسد که ما توانایی زیادی در کنترل آلودگی‌های محیط بیرون را نداریم اما لازم است به وسایلی که در خانه‌ی خود استفاده می‌کنیم توجه داشته باشیم.
به گزارش نامه نیوز اولین قدم آن است که بدانیم کدام وسایل خطرناک هستند و باید تعویض شوند. در ادامه به ۱۰ وسیله‌ی رایج در خانه‌ها می‌پردازیم که ویژگی‌هایی سرطان زا دارند.

۱- کتاب‌های کتابخانه

عضویت در کتابخانه این امکان را می‌دهد تا به کتاب‌های بسیار زیادی که ممکن است قیمت بالایی داشته باشند دسترسی داشته باشیم. علاوه بر لکه‌های مواد غذایی و تار‌های مویی که در داخل این کتاب‌ها پیدا می‌شود، چیز بسیار بدتری هم وجود دارد.

طبق پژوهش ها، ممکن است برای استرلیزه کردن کتاب‌های کتابخانه‌ها از ماده‌ی اتیل اکساید استفاده شند که گازی بی رنگ و قابل اشتعال است و بوی شیرینی دارد که عامل سرطان شناخته می‌شود.

شاید بهتر باشد که به جای عضویت در کتابخانه، با خرید کتاب‌های نو از نویسندگان آن‌ها هم حمایت کنیم.۲- باغچه

گاهی چیز‌های ناخوشایندی در زمین وجود دارد که می‌توانند به آب و خاک ما راه پیدا کنند.

دیوکسین یک ماده‌ی شیمیایی بسیار سمی است که در باغچه‌های ما به راحتی یافت می‌شود. اگر در باغچه‌ی خود سبزی می‌کارید باید بدانید که ممکن است سبزیجات به این ماده آلوده شوند، بنابراین تا جایی که ممکن است سبزیجات خود را بشویید.

۳- پیشخوان‌های گرانیتی کابینت‌ها

شکی نیست که با وجود پیشخوان گرانیتی کابینت ها، ارزش مادی خانه بالاتر به نظر می‌رسد، اما شاید این مسأله ارزش به خطر افتادن سلامتی تان را نداشته باشد.

رادون نوعی گاز رادیواکتیو است که از سنگ‌ها و خاک انتشار می‌یابد و در پیشخوان‌های گرانیتی هم می‌تواند وجود داشته باشد. این ماده‌ی شیمیایی خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می‌برد.

۴- مبل‌های راحتی

مبل‌های راحتی امروزه در خانه‌ی اغلب ما وجود دارند، اما اگر قصد داریم زمان زیادی را به نشستن بگذرانیم، شاید بهتر باشد از وسیله‌ای استفاده کنیم که به تدریج باعث مرگ ما نشود.

اغلب مبل‌های راحتی را با ماده‌ی کندساز (ماده‌ای که فعل و انفعال شیمیایی را کند می‌کند) قابل اشتعالی به نام TDCIPP اسپری می‌کنند که سرطان زا است. این ماده‌ی شیمیایی سمی به سادگی و با تماس و استنشاق وارد جریان خون می‌شود.۵- محصولات شوینده

اغلب محصولات شوینده حاوی مواد خطرناکی مثل فرمالدهید، تریکلوسان، فتالات و سدیم هیدروکسید هستند.

در زمان استفاده از این محصولات، در معرض تنفس گاز‌های شیمایی آن‌ها قرار می‌گیرید. بعضی افراد بوی مواد شوینده‌ای مثل نرم کننده‌های لباس را دوست دارند، اما بهتر است قبل از آنکه این مواد سلامتی تان را بهخطر بیندازند استفاده از آن‌ها را متوقف و مواد طبیعی را جایگزین آن‌ها کنید.۶- ظروف نچسب

وقتی دمای سطح ظروف نچسب از ۲۳۰ درجه‌ی سانتیگراد بگذرد، مواد شیمیایی سمی‌ای از ظرف آزاد می‌شود که وارد غذا و در نتیجه خون شما می‌شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

برای حفظ ایمنی، از ظروف چدنی برای پخت و پز استفاده کنید و آن را با آب گرم و اسفنج بشویید.

۷- پرده‌ها

بو‌های شدید به سطوحی مانند فرش‌ها و پرده‌ها به راحتی می‌چسبند و حتی ممکن است متوجه بوی آن‌ها نشویم. گندزدایی این وسایل آنقدر که تصور می‌کنید ساده نیست.

اگر پرده‌های خانه‌ی شما به مایع سمی‌ای آغشته شده باشد یا در معرض دود، رنگ و حتی مقدار زیادی گرد و غبار قرار گرفته باشد، بهتر است پرده‌ی جدیدی بخرید تا از تنفس کادمیم که ماده‌ای سرطان زا شناخته می‌شود جلوگیری کنید.

۸- ظروف پلاستیکی نگهداری غذا

ماده‌ی شیمیایی BPA که در ساخت پلاستیک سخت و شفاف استفاده می‌شود، در معرض حرارت می‌تواند وارد غذا شود و خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد. حتی اگر ظرف پلاستیکی خود را حرات ندهید، این ظروف می‌توانند با شست و شو هم اثری سمی داشته باشند. ظروف پلاستیکی خود را هر چند ماه یک بار تعویض کنید.

۹- عایق‌های قدیمی

اگرچه از پنبه‌های نسوز در گذشته استفاده می‌شد، اما ممکن است در خانه‌ای قدیمی زندگی کنید که عایق آن از پنبه‌ی نسوز ساخته شده باشد.

با فاسد شدن عایق خانه، این ماده‌ی سرطان زا وارد هوا می‌شود و به لباس‌ها و بقیه‌ی سطوح خانه مثل پرده ها، مبل‌های راحتی و فرش‌ها می‌چسبد.۱۰- یخچال

ماده‌ی سرطان زای PCB در وسایل قدیمی، تجهیزات نورپردازی و وسایل الکتریکی وجود دارد. انباشت این ماده در بدن، خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.

در بسیاری از کشور‌های پیشرفته تولید صنعنتی ماده‌ی PCB متوقف شده، اما این ماده هنوز هم در محیط زیست وجود دارد. پیش از آنکه سلامتی تان به خطر افتد، وسایل قدیمی و به ویژه یخچال را تعویض کنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 فروردین 1397
ادریس رحمانی

هیلاو در اوج طراوت

نازک تە دارە ک فە سڵ وە هاران
شیرین ئارایش هە ردەو کۆساران
گوڵ چون ڕووی ئازیز نە زاکە ت پۆشان
وە فراوان چون سە یل دیدە ی من جۆشان
مامۆسا مە ولە وی
بهار با تمام پدیده هایش ( ترنم بارانیش ،رعد و برق نوید بخشش ، مه پوشاننده اش ، درختان پرشکوفه جنگلی اش، گلهای نو رسته هزار رنگش ، زمزمه آب کوهسارش  لکه های نشسته برف بر دامن کوهستانش آواز پرندگان نغمه خوانش و مکمل این همه زیبایی ها لاله های واژگونه اش) امروز ۱۳۹۷/۱/۲۶  پذیرای جمعی از دوستان علاقه مند به طبیعت گردی در کوهستان هیلاو و ییلاق زیبا و با صفای” کیلی” روستای دلنشین گلال بود .

گوشه ای از جلوه های این زیبایی تقدیم مراجعان زیبا پسند ده نگی نوریاو باد

۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۴۱۵۱۰۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۴۱۴۵۰ ۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۴۳۹۵۵B612_20180415_150427B612_20180415_142144       B612_20180415_152234 B612_20180415_153623 B612_20180415_154326 B612_20180415_154937 B612_20180415_161214 B612_20180415_161446 B612_20180415_170220 B612_20180415_172124 B612_20180415_172522photo_۲۰۱۸-۰۴-۱۵_۲۱-۵۰-۴۵۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۶۴۹۵۴۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۷۱۸۵۸۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۷۳۴۲۳ B612_20180415_174310 B612_20180415_180600 B612_20180415_182240۲۰۱۸۰۴۱۵_۱۸۳۳۲۱ B612_20180415_183852

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 27 فروردین 1397
ادریس رحمانی


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic