کتابخانه عمومی شهید رجایی باینگان
سال 95 سال خواندن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ادریس رحمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

هفته کتاب یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور است و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان یکی از سازمان های متولی کتاب و کتابخوانی، در برگزاری این رویداد نقش برجسته ای دارد. ما نیز وظیفه داریم چون سرباز های این سنگر فرهنگی برای اعتلا و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی همواره تلاش کنیم.

رحمانی در تشریح برنامه های هفته کتاب، گفت: طبق تقویم اجرایی برنامه های اداره کل کتابخانه شهر یاینگان که با شعار «حال خوش خواندن» برگزار می شود،‌

بازدید دانش آموزان  دانشجویان از کتابخانه  عمومی، برگزاری2 نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب،2 نشست کتاب خوان کتابخانه ای در باینگان1نشست کتاب خوان مدرسه ای، بازنمایی کتاب در  کتابخانه عمومی شهید رجایی، اجرای بیش از4 برنامه فرهنگی قصه گویی، مسابقه نقاشی کودک، کاردستی، معرفی کتاب، شعرخوانی، در کتابخانه عمومی شهید رجایی  بوده است . ه مناسبت هفته وحدت و هفته کتاب در پیامی، اسلام را با دستور مطالعه‌ و نشر فرهنگ کتاب‌خوانی، طلایه‌دار علم و آگاهی دانست. متن این پیام به شرح ذیل است:


باسمه تعالی

قال الله تعالی:

«اقرأ باسم ربک الذی خلق ﴿١﴾» (علق) «بخوان به نام پروردگارت که آفرید»

ضمن تبریک ایام ولادت با سعادت رسول مکرم اسلام (ص) و گرامیداشت هفته وحدت و هفته کتاب و کتابخوانی، بر مسلمین لازم است که بدانند علم و دانش، دریچه ورود به ناشناخته‌ها، و جهل، مهم‌ترین عامل بروز معضلات است.

دین اسلام، به عنوان کامل‌ترین آیین آسمانی بر فراگیری علم و زدودن جهل توصیه می‌کند و اولین پیام آن به خواندن، بر اهمیت این موضوع تاکید دارد. بدین ترتیب، نقطه آغاز رسالت و دعوت اسلامی بر مبنای خواندن و مطالعه شکل گرفته و اعجاز اسلام، قرآن و راه رسیدن به سعادت، مطالعه و تدبّر در آن است.

بی‌شک، گسترش کتاب و کتاب‌خوانی، به عنوان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر، تنها زمانی به فرهنگی عمومی تبدیل می‌شود که جامعه آن را نیازی پایان‌ناپذیر و وسیله‌ای برای رشد و پویایی شخصیت خود بداند و مطالعه، در کنار سایر کارهای روزانه، در زندگی مردم وارد شود. لذا بر امت اسلامی به عنوان امت برگزیده خدا، مناسب است که با مطالعه‌ و نشر فرهنگ کتاب‌خوانی، طلایه‌دار علم و آگاهی بوده و با دعوت به دانش، راه سعادت بشر را هموار سازد.

در ضمن کتابخانه عمومی شهید رجایی بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی 172نفر بصورت رایگان ثبت نام نموده ، وتعداد1042 نسخه کتاب به امانت داده است 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 آبان 1398
ادریس رحمانینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 22 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 22 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 22 آبان 1398
ادریس رحمانی

 

بسمه تعالی

 

یک سری مسابقات نقاشی توسط مسئول کتابخانه عمومی شهید رجائی باینگان پیرامون برگزاری نقاشی وکاردستی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی  در دبستان

 

 

رزمندگان مهران  باینگان  روزچهار شنبه تاریخ 28/8/98

در دبستان رزمندگان مهران برگزار گردید . در این مسابقات به نفرات برتر جوایز فرهنگی اهدا گردید .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 22 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 21 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 21 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 21 آبان 1398
ادریس رحمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 21 آبان 1398
ادریس رحمانی

 

24 آبان؛ روز کتاب و کتاب خوانی

کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. كتاب محصول تجربه‏ های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏ های دراز مدت انسان است. سهم كتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

نامگذاری روز کتاب و کتاب خوانی

در سال 1372 خورشیدی 24  آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

 

نقش کتاب در انتقال علوم
کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.

 

مطالعه و کتابخوانی

بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.

در داقع وقتی جهل و بی خبری، جامعه ای را از پای درآورد، یا شبهه ها ذهن جوانان را فلج کند، بدون شک یکی از مهم ترین کارهایی که می تواند آفت جهل را بزداید، مطالعه است و آنچه می تواند شبهه های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب ها باز آورد، کتاب خوانی است. گرفتاران در چنبره پرسش ها و محاصره شدگان در میان انبوه شبهه ها، می توانند برای استمداد فکری به کتابخانه مراجعه کنند و از آن جا نیرو گیرند و به جنگ شبهه ها بروند و پاسخی در برابر القائات و شبهه افکنی های دیگران بیابند.

 

آثار ماندگار
یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل میشود؟ یکی از مهم ترین ویژگیهای چنین آثاری، در نظر گرفتن این نکته مهم است که این گونه کتابها دست کم پاسخی به یکی از سوالها و یا نیازهای مخاطبان خود بدهند، پاسخی که با توجه به اولویتها، زیبا و متین و استوار و قانع کننده باشد. برای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب میماند، در دلها جای میگیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که میگوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.

 

کتاب های ناسالم
بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است. آنان که به سلامت اندیشه و باورها و گرایش های افراد جامعه دل بستگی دارند، نمی پذیرند که در عرضه آثار منتشر شده، حدّ و مرز و نظارت و محدودیتی نباشد.

 

 

نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد

 

شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب
یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید به این علایم استاندارد توجه کنند و هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.

 

خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی
برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.

 

تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.

 

علت عمده کتاب گریزی در جامعه
یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.

اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسایل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند..

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 12 آبان 1398
ادریس رحمانی
کتابخانه عمومی شهید رجایی ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی برنامه هایی را در جهت گرامیداشت این هفته و در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دست اقدام دارد......از مدیران مدارس شهر باینگان در خواست میشود در این زمینه ما را یاری فرمایند .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 11 آبان 1398
ادریس رحمانی
چهارمین جلسه انجمن در تاریخ 9/8/98 روز پنج شنبه در کتابخانه عمومی شهید رجایی تشکیل وپس از رسمیت جلسهتلاوت آیاتی چند از کلام ا...مجید قرائت گردید .مصوبات جلسه:

1- مصوب گردید کتابخانه عمومی شهید رجایی بمناسبت هفته کتاب وکتابخوانی در مدارس باینگان خاطره نویسی و نشست کتابخوان ومسابقه کتابخوانی و در ضمن حضور کتابدار در مدارس و برنامه های را که بمناسبت هفتهکتاب وکتابخوانی می باشد برگزار نماید .
2- مصوب گردید ریاست شورای اسلامی جناب آقای خسروی در اداره مخابرات کوی  را به نام کتابخانه عمومیشهید رجایی نامگذاری نماید .
3- مصوب گردید اداره آموزش و پرورش باینگان دیوار نگاری در سطح شهر با موضوع کتاب اقدام نماید .
جلسه انجمن ساعت 10/30 خاتمه یافت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 11 آبان 1398
ادریس رحمانی

هدهد سفید برای نوجوانان

 • ناشر: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، موسسه انتشارات کتاب نشر
 • سال نشر: ۱۳۹۸ -
 • مترجم: دبیر: عربی, دبیر: ک‍اش‍ف‌ ق‍رب‍ان‍پ‍ور, دبیر: معصومه, ویراستار: مصدری
 • موضوع: ; کتاب و مواد خواندنی -- ادبیات کودکان و نوجوانان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 2 آبان 1398
ادریس رحمانی


شرحی است از نامه سی و یکم نهج البلاغه...

این کتاب در دو جلد تنظیم شده و شامل اصول تعلیم و تربیت از منظر امام علی (ع)است.نامه سی و یکم نهج البلاغه نامه ای است که امام علی (ع)برای فرزند خود امام حسن(ع)نوشتند این نامه شامل موارد تربیتی بسیاری است که با اصول اساسی درست نصیحت کردن همراه شده است....


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 2 آبان 1398
ادریس رحمانی


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic